Posiadacze akcji będą mieli smutne święta

opublikowano: 21-11-2007, 22:05

Amerykańscy inwestorzy nie spędzą Święta Dziękczynienia w dobrych nastrojach. Na rynku akcji znów doszło do wyprzedaży.

Dow Jones przez prawie całą sesję tracił ponad 100 pkt. Na zamknięciu jego wartość spadała o 211 pkt. (1,6 proc.) do 12799 pkt. S&P500 spadł o 1,6 proc. W czasie sesji indeks tracił cały tegoroczny zysk, ale potem odrobił część strat. Potem jednak znów się osunął i jest tylko o 2 pkt. powyżej wartości z ostatniej sesji 2006 roku. Nasdaq krótko przed końcem sesji zbliżył się do poziomu wtorkowego zamknięcia, ale nie zdołał 'wyjść nad kreskę'. Ostatecznie spadł o 1,3 proc.

Na NYSE przewaga spółek taniejących do drożejących wynosiła 24 do 7. Na Nasdaq była niewiele mniejsza.

Nie poprawiły nastrojów najnowsze dane makro. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł bardziej niż oczekiwano, a indeks nastrojów konsumentów okazał się najniższy od dwóch lat. Te ostatnie dane wywołały obawy, że przypadający po czwartkowym święcie "Czarny piątek", najważniejszy dla handlu detalicznego dzień w roku, może przynieść rozczarowanie. Dominują obawy spowolnienia gospodarczego w związku z kryzysem rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. Inwestorzy sprzedawali akcje Freddie Mac, które we wtorek rynek przecenił o 29 proc. po ujawnieniu przez spółkę 2 mld USD kwartalnej straty. Goldman Sachs obniżył o 82 proc. prognozę przyszłorocznego zysku drugiej w USA spółki sekurytyzującej kredyty hipoteczne. Obniżył także cenę docelową jej akcji z 73 do 24 USD.  
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane