Poślizg na Złotej 44

  • Emil Górecki
opublikowano: 18-10-2012, 00:00

Budowa skończy się wiosną — to wersja inwestora. Nie ma szans — uważają podwykonawcy.

Flagowa inwestycja Orco Property Group — apartamentowiec Złota 44 w Warszawie — od początku nie miał szczęścia. W pierwotnym planie miała być gotowa jesienią 2009 r.

Rozpoczęcie prac spowolnił kryzys, potem na ponad rok budowa została wstrzymana, a luksemburski deweloper popadł w kłopoty finansowe. Teraz zapowiada, że zakończy się wiosną przyszłego roku, a pierwsi nabywcy dostaną klucze w połowie roku. Jednak według firm pracujących na budowie, to raczej niemożliwe.

— Część konstrukcyjna budynku nie jest ukończona, więc nie możemy zakładać instalacji elektrycznych. Zaawansowanie naszych prac wynosi 8 proc., a powinno być kilka razy większe. Nie sądzę, że budynek będzie gotowy do połowy przyszłego roku — mówi Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.

— Proces projektowania się przedłuża, zmieniają się aranżacje mieszkań. Dostajemy wynagrodzenie po terminach, ale to w branży budowlanej nie jest niczym nadzwyczajnym. Domagamy się od generalnego wykonawcy aneksów terminowych, bo budowa nie ma szans skończyć się wiosną — mówi Sebastian Pawełkowicz z firmy Elektro A-Z.

Na początku roku Jean-Francois Ott, prezes Orco, mówił, że elewacja żagla będzie gotowa w lipcu. Jednak od dłuższego czasu dźwigi stoją, a górne piętra to nadal żelbetowy szkielet. Fasada to zadanie firmy Kyotec Polska.

— Nie zeszliśmy z budowy, prace nadal trwają — mówi Andrzej Jarząbek z Kyotec. Po informacje na temat harmonogramu Andrzej Jarząbek odsyła do generalnego wykonawcy. Inso Sistemi, konsorcjum, które jest generalnym wykonawcą inwestycji, odesłało nasze pytania do inwestora.

— Budowa jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. Rozpoczął się montaż paneli na 42. piętrze i jeśli pogoda pozwoli, montaż będzie prowadzony w tempie jednego piętra na tydzień. W szybkim tempie postępują też prace wewnątrz budynku. Budowa zakończy się wiosną — mówi Alicja Kościesza odpowiedzialna za rozwój i PR Orco w Polsce.

Sprzedażowy constans

Zaawansowanie sprzedaży apartamentów w połowie roku wynosiło 30 proc. Według prezesa spółki, tyle samo było w lutym.

— Aktualna sprzedaż będzie pokazana w raporcie za trzeci kwartał. Pewne umowy zostały z różnych powodów rozwiązane i nowa sprzedaż musiała nadrobić starą — mówi Alicja Kościesza.

Zdarzają się klienci, którzy rezygnują z żagla i wybierają budowany kilkaset metrów dalej Cosmopolitan. Budowa inwestycji Tacit Development, spółki kontrolowanej przez Grzegorza Jankilewicza i Sławomira Smołokowskiego, biznesmenów znanych z branży paliwowej, ruszyła w połowie 2010 r. Apartamenty będą przekazywane właścicielom pod koniec przyszłego roku.

— Zaczynamy podpisywanie pierwszych aktów notarialnych. Mamy dość długą listę rezerwacyjną. Liczę, że sprzedaż zakończymy w ciągu następnego roku. Prace postępują szybko, bo nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznego finansowania czy przedpłat klientów. Wieżowca nie da się budować etapami, mieszkania w nim sprzedaje się dużo wolniej, więc trzeba mieć pewne pieniądze na jego budowę. Najlepiej swoje — mówi Michał Borowski, prezes Tacitu.

Jaka płaca, taka praca

Największe spowolnienie prac nastąpiło tuż przed wakacjami. Powód prozaiczny — opóźnienia płatności. Teraz ruch na budowie powoli wraca.

— Kiedy wykonawcy nie dostają wynagrodzenia, zwalniają tempo prac. Wczoraj spłynęły płatności za dwie przeterminowane faktury, do zapłacenia pozostała jedna. Nie mam informacji o zmianie harmonogramu, jednak nie wydaje mi się, że budowa zakończy się do wiosny — mówi Krzysztof Dłuski, szef firmy Haga Servis.

— To, że prace nie toczą się tak szybko, jak powinny, widać z ulicy. My pracujemy normalnie, do uzyskania płatności wystarczają narzędzia przewidziane w umowie z generalnym wykonawcą. Mamy nadzieję, że tak pozostanie — mówi Daniel Seta z Mercury Engineering Polska. Złota 44 jest finansowana kredytem z Pekao wielkości 190 mln zł. Czy wydawanie kolejnych jego transz jest uzależnione od postępu sprzedaży? Orco nie komentuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy