Posłowie apelują w sprawie VAT

Jarosław Królak
opublikowano: 14-02-2008, 00:00

Komisja sejmowa Przyjazne Państwo domaga się od ministra finansów skrócenia oczekiwania przez firmy na zwrot podatku.

Komisja sejmowa Przyjazne Państwo domaga się od ministra finansów skrócenia oczekiwania przez firmy na zwrot podatku.

Janusz Palikot (PO), szef komisji, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom, nie zwalnia tempa. Były biznesmen obiecał likwidację oczywistych absurdów prawnych i konsekwentnie te zapowiedzi realizuje. Podczas wczorajszego posiedzenia posłowie przyjęli dezyderat do ministra finansów w sprawie skrócenia terminów zwrotu VAT. Od lat przedsiębiorcy narzekają na zbyt długie, wielomiesięczne oczekiwanie na odzyskanie nadpłaconego podatku, co znacznie pogarsza ich sytuację finansową.

Umożliwienie szybszego zwrotu VAT znajduje się w postulatach wszystkich organizacji pracodawców.

— Zwracamy się do Jacka Rostowskiego, ministra finansów, aby rozważył naszą propozycję skrócenia do 60 dni podstawowego 180-dniowego terminu na zwrot VAT. Taka zmiana poprawi płynność finansową firm, relacje między nimi a fiskusem, nie zmniejszając jednocześnie wpływów budżetowych — mówi poseł Palikot.

Dodaje, że komisja będzie czekać 30 dni na odpowiedź ministra.

— Jeżeli po tym czasie nie dostaniemy odpowiedzi lub będzie ona negatywna, komisja rozważy opracowanie własnego projektu w tej sprawie i skierowanie go pod obrady Sejmu — tłumaczy Janusz Palikot.

Posłowie wysłuchali także prezentacji firmy PricewaterhouseCooper (PwC) na temat największych barier podatkowych.

— W Irlandii jest 9 podatków, a rocznie firmy średnio poświęcają 76 godzin na formalności podatkowe. W Polsce podatków jest 41, a firmy tracą na formalności 418 godzin. Nie dziwmy się więc, że nasz kraj jest dopiero na 125. miejscu na świecie pod względem przyjazności systemu podatkowego — zaznacza Katarzyna Czarnecka-Żochowska z PwC.

Przedstawiła posłom kilkadziesiąt bubli podatkowych. Najpóźniej za miesiąc jej firma ma przedstawić komisji propozycje ich naprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane