Posłowie chcą więcej pieniędzy na inwestycje w szkolnictwie

opublikowano: 20-10-2004, 14:14

Zwiększenia o 100 mln zł planowanych na 2005 r. wydatków budżetowych na inwestycje w szkolnictwie wyższym i takiej samej kwoty na wydatki inwestycyjne na naukę - chcą posłowie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W środę sejmowa komisja edukacji przedstawiła swoje propozycje zmian zapisów w projekcie budżetu na 2005 r. dotyczące

finansowania szkolnictwa wyższego i nauki. Propozycje trafią teraz do sejmowej komisji finansów publicznych.

"Planowane wydatki na inwestycje w szkolnictwie wyższym, to skandal. W 2004 r. budżet przeznaczył na ten cel prawie 520 mln, a w projekcie na 2005 r. przewidziane jest zaledwie 270 mln zł" - powiedział poseł Kazimierz Marcinkiewicz z PiS.

Jego zdaniem, "to rażące zmniejszenie" sprawi, że państwowe uczelnie, które już dziś mają kłopoty z brakiem sal wykładowych, odpowiedniego sprzętu w laboratoriach i salach wykładowych, nie będą w stanie uczyć na odpowiednio wysokim poziomie.

Posłowie zdecydowali więc, by wystąpić o zwiększenie nakładów na inwestycje w szkolnictwie wyższym w 2005 r. o 100 mln zł. Chcą przesunięcia na ten cel części środków budżetowych przeznaczonych w projekcie na inwestycje majątkowe urzędów administracji państwowej.

W projekcie budżetu zaplanowano na wydatki inwestycyjne na naukę ok. 300 mln. "A to zdecydowanie za mało, by polska nauka mogła się rozwijać" - uważają posłowie i dlatego wnioskują o zwiększenie ich o dodatkowe 100 mln zł. Posłowie nie wskazali źródła, z jakiego powinny pochodzić te pieniądze.

W projekcie budżetu zaplanowano, że na wydatki związane ze szkolnictwem wyższym przeznaczone zostanie ogółem 9,6 mld zł - czyli o ponad 676 mln zł więcej niż w tym roku. Oznacza to nominalny wzrost o 7,6 proc., a realny (czyli po uwzględnieniu inflacji) o 4,4 proc.

Planowane w 2005 r. wydatki na naukę to prawie 2,9 mld zł, oznacza to realny spadek w porównaniu z 2004 r. o 2,91 proc.

Według projektu w 2005 r. dochody budżetu państwa mają wynieść 173,7 mld zł, czyli o 11,3 proc. więcej niż dochody zaplanowane na ten rok. Projekt zakłada, że wydatki wyniosą 208,7 mld zł, a deficyt 35 mld zł.

mgd/ zet/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Posłowie chcą więcej pieniędzy na inwestycje w szkolnictwie