Posłowie chcą wznowienia prac nad ustawą o tańszym paliwie rolniczym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-05-2005, 20:14

Za wznowieniem prac nad ustawą o tańszym paliwie rolniczym opowiedzieli się w środę posłowie z sejmowych komisji finansów publicznych i rolnictwa. Resort rolnictwa popiera zamiary parlamentarzystów, ministerstwo finansów nie zajęło stanowiska.

Za wznowieniem prac nad ustawą o tańszym paliwie rolniczym opowiedzieli się w środę posłowie z sejmowych komisji finansów publicznych i rolnictwa. Resort rolnictwa popiera zamiary parlamentarzystów, ministerstwo finansów nie zajęło stanowiska.

Na wspólnym posiedzeniu komisji posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za wystąpieniem do prezydium Sejmu o wydanie zgody na wznowienie prac nad poselskim projektem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużytego do produkcji rolnej.

Projekt ustawy o tańszym paliwie na cele rolnicze został przygotowany w 2002 roku, prace nad nim zostały rozpoczęte, ale nie dokończone. Podczas II czytania w lutym 2003 roku zostały zgłoszone poprawki, które obecnie zdezaktualizowały się.

Na przywróceniu paliwa rolniczego bardzo zależy posłom z sejmowej Komisji Rolnictwa, którzy argumentują, że taki instrument wsparcia dla rolników istnieje w niektórych krajach europejskich. Tańsze paliwo obniża koszty produkcji, a to ma wpływ na konkurencyjność produktów i dochody rolników. Niedawno ceny paliw dla rolników wprowadziła Litwa.

"Powrócenie do prac nad tym projektem wymaga obecnie nie tylko zgody prezydium Sejmu, ale także przygotowania nowego sprawozdania przez połączone komisje. Dopiero taki poprawiony projekt może być rozpatrzony przez Sejm w tzw. +drugim czytaniu bis+" - wyjaśnił przewodniczący Komisji Rolnictwa Wojciech Mojzesowicz.

Wiceminister Stanisław Kowalczyk potwierdził, że Polska zgłosiła program pomocy dla rolnictwa w postaci tańszego paliwa do Komisji Europejskiej. Unijne przepisy nie zabraniają tego. Jednak ponieważ został on po wstąpieniu do Unii przerwany, to wymaga notyfikacji. Potrzebne są także stosowne przepisy uchwalone przez Sejm.

Poseł Romuald Ajchler (SdPl) zaznaczył, że kluczową sprawą jest to, czy rząd zgadza się przywrócić paliwo rolnicze.

Wiceminister finansów Marek Sawicki wyjaśnił, że uchwalenie takiej ustawy oznacza obciążenie budżetu na 2006 rok kwotą co najmniej 600 mln zł i w związku z tym nie umiał zająć stanowiska. Dodał, że resort finansów wystąpi do Rady Ministrów o przygotowanie swojej opinii w tej sprawie.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Mieczysława Czerniawskiego, większym pożytkiem dla budżetu byłoby uszczelnienie przepisów dotyczących obrotu paliwami niż zatrzymanie części akcyzy z paliwa rolniczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane