Posłowie PiS chcą zmian w przepisach dotyczących wezwań

Grupa posłów PiS złożyła projekt zmiany ustawy o ofercie publicznej, uchylający przepis, nakładający obowiązek ogłoszenia wezwania w przypadku nabycia pakietu większego niż 10 lub 5 proc. w okresie - odpowiednio mniej niż 60 dni lub 12 miesięcy.

Obecnie ustawa nakłada w art 72 ten obowiązek na akcjonariuszy, którzy mają akcje dające mniej niż 33 proc. głosów na WZA spółki (w przypadku chęci nabycia co najmniej 10 proc. w okresie do 60 dni) lub więcej niż 33 proc. głosów (w przypadku chęci kupna co najmniej 5 proc. w okresie 12 miesięcy). 

"Obowiązek ogłaszania wezwania, o którym mowa w art. 72 ustawy o ofercie, został wprowadzony w czasie, gdy polski rynek kapitałowy znajdował się na innym poziomie rozwoju niż ma to miejsce obecnie. Celem tego wezwania było uniemożliwienie skupowania w krótkim okresie czasu akcji spółki publicznej, w wyniku którego kurs akcji spółki zostałby ukształtowany w nienaturalny sposób. Wydaje się, że nie ma racjonalnych przesłanek dla zakazu nabywania znacznych pakietów akcji spółek publicznych w drodze transakcji zawieranych na rynku regulowanym. Rezygnacja z wezwania określonego w art. 72 ustawy o ofercie nie będzie równoznaczna z umożliwieniem „cichego” przejmowania kontroli nad spółkami publicznymi, bowiem na akcjonariuszach spoczywa obowiązek notyfikacyjny związany z nabywaniem znacznych pakietów akcji spółek publicznych" - podano w uzasadnieniu. 

Projekt zmiany ustawy

Ustawa o ofercie - tekst ujednolicony

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Posłowie PiS chcą zmian w przepisach dotyczących wezwań