Posłowie PiS i SLD apelują o podpisanie ustawy antylichwiarskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-07-2005, 12:01

Posłowie Aldona Michalak (SLD) oraz Artur Zawisza (PiS) zaapelowali w czwartek do prezydenta, aby podpisał tzw. ustawę antylichwiarską, która ogranicza dopuszczalną wysokość odsetek od kredytów, a także obligacji emitowanych przez gminy i przedsiębiorstwa.

Posłowie Aldona Michalak (SLD) oraz Artur Zawisza (PiS) zaapelowali w czwartek do prezydenta, aby podpisał tzw. ustawę antylichwiarską, która ogranicza dopuszczalną wysokość odsetek od kredytów, a także obligacji emitowanych przez gminy i przedsiębiorstwa.

"Liczymy, że prezydent stanie ponad presją lobby lichwiarskiego i w imieniu szerokich rzesz Polaków złoży swój podpis pod ustawą i położy kres lichwie" - głosi oświadczenie posłów Michalak i Zawiszy.

Poseł PiS apelował też o szybkie podjęcie decyzji przez prezydenta. Jak podkreślił, w przypadku ewentualnego weta prezydenta Sejm mógłby jeszcze na ostatnim posiedzeniu w kadencji - w przyszłym tygodniu - odnieść się do weta. "Obawiamy się, że może zostać zastosowany trik - prezydent zgłosi weto już po ostatnim posiedzeniu Sejmu" - powiedział Zawisza. Jak zaznaczył, wówczas Sejm nie mógłby się zająć już tą sprawą.

Z kolei, jak powiedział w poniedziałek PAP szef społecznego zespołu doradców ekonomicznych prezydenta prof. Witold Orłowski, ustawa ograniczająca wysokość odsetek od kredytów nie rozwiązuje problemów, a powoduje więcej szkód niż pożytku.

"Rozumiem problem i ideę stojącą za ustawą, ale to nie jest ani metoda, ani właściwe rozwiązanie. Od ochrony konsumenta przed pułapką zadłużenia jest to, co się nazywa bankructwem konsumenckim, a nie narzucanie maksymalnych odsetek. Jeśli prezydent poprosi o opinię, powiem, co myślę o tej ustawie" - dodał Orłowski.

Projektodawcy ustawy (SLD i PiS) argumentowali, że ma ona chronić kredytobiorców przed popadaniem w pułapkę nadmiernego zadłużenia. 

Ustawa, nowelizująca kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim, wprowadza górną granicę odsetek stanowiacą czterokrotność oprocentowania kredytu lombardowego NBP. Obecnie maksymalne odsetki wyniosłyby 26 proc. Oprocentowanie m.in. niektórych limitów zadłużenia kart kredytowych już przekraczałoby ustawowy pułap odsetek.

"Ustawa kładzie kres bezprawiu, jakie ma miejsce po 1989 roku, kiedy to anulowane zostały przepisy przeciwdziałające lichwie" - uważają Michalak i Zawisza. Ich zdaniem, "w wyniku praktyk, jakie wytworzyły się w ciągu ostatnich 15 lat - praktyk instytucji parających się udzielaniem pożyczek lichwiarskich oraz banków - 800 tys. polskich rodzin jest niewypłacalnych".

Posłowie SLD i PiS zapewniają, że ustawa jest zgodna z konstytucją oraz z prawem UE. Michalak wskazywała również, że ustawa "uderzy także w handel długami".

Michalak i Zawisza podkreślają, że ustawa "przywraca porządek prawny i ład w systemie udzielania kredytów i pożyczek, chroniąc przed lichwą zwykłych obywateli i firmy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Posłowie PiS i SLD apelują o podpisanie ustawy antylichwiarskiej