Pośrednicy podpisali umowy za 8 mld zł

Urszula Chojnacka
opublikowano: 13-01-2003, 00:00

2002 r. był rekordowy dla firm pośrednictwa kredytowego. Dziewięć czołowych firm udzieliło pożyczek za 7,9 mld zł. Maleje jednak dynamika akcji kredytowej, a część podmiotów wypadła z gry.

Pośrednicy kredytowi podpisali w 2002 r. aż 4,77 mln umów kredytowych za 7,9 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem akcja wzrosła o 15 proc.

Absolutnym rekordzistą pod względem akcji kredytowej pozostaje Lukas, który drugi rok z rzędu odnotowuje akcję kredytową zbliżoną do 2,5 mld zł, co stanowi jedną trzecią rynku.

— Podpisaliśmy nowe umowy o współpracy z sieciami handlowymi, m.in. Media Markt, a efekty już są widoczne w naszych wynikach — mówi Bruno Maisonnier, prezes Lukasa.

W ubiegłym roku aż trzem firmom — lubelskiemu Żaglowi oraz dwóm spółkom wrocławskim: AIG Credit i PTF udało się przekroczyć 1 mld zł akcji kredytowej. Drugi pod względem wyników Żagiel w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył akcję kredytową o niespełna 10 proc.

— Planujemy osiągnięcie podobnego wzrostu w tym roku. Zważywszy trudną sytuację makroekonomiczną w kraju nawet kilkuprocentowe wzrosty są sukcesem — podkreśla Michał Oziembło, prezes Żagla.

Tuż za Żaglem jest AIG Credit z Wrocławia.

— Plan na 2002 r. został przekroczony. Wyniki zadowalają nas tym bardziej, że duże nakłady finansowe przeznaczaliśmy w ubiegłym roku m.in. na restrukturyzację firmy — mówi Bernad Afeltowicz, prezes AIG Credit i wiceprezes AIG Bank Polska.

Ale nie wszyscy mogą być zadowoleni. W lipcu zaprzestał działalności olsztyński Heximp-Credit.

— Można mówić o zaniku rynku pośrednictwa kredytowego, bo działalność pośredników staje się częścią działalności banków. Taki jest standard światowy. Te firmy, które nie mają banku albo nie należą do banku, są skazane na zniknięcie z rynku lub znalezienie inwestora, i to było widoczne w ubiegłorocznych zmianach na rynku pośrednictwa. Bez integracji z bankiem nie ma dla pośredników przyszłości — uważa Bernard Afeltowicz.

Niewykluczone, że taki inwestor pojawi się w Domu Finansowym QS, należącym obecnie do Domu Inwestycyjnego Ratusz z Gdańska.

— Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi inwestorami — mówi Jacek Krawczyk, prezes DF QS.

W 2003 r. firma chce podwoić akcję kredytową wynikającą z pożyczek gotówkowych i intensywnie wejść w nowe produkty — kredyty samochodowe oraz pożyczki hipoteczne. Zamierza ponadto zwiększyć sieć autoryzowanych agencji kredytowych z 600 do około 1200.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu