Postęp, ale nie przełom w rozmowach USA-Meksyk

  • PAP
opublikowano: 07-06-2019, 18:57

Amerykańscy i meksykańscy negocjatorzy wznowili w piątek rozmowy na temat polityki migracyjnej i handlu. Strony zapewniają o zbliżeniu stanowisk, ale przedstawiciele administracji Donalda Trumpa podtrzymują poniedziałkowy termin wprowadzenia karnych ceł.

Amerykańscy urzędnicy są zachęceni meksykańskimi propozycjami w sprawie imigracji, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia - oświadczył dziennikarzom w Waszyngtonie Marc Short, szef biura wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Podobnie o postępie w negocjacjach wypowiedziała się rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Zastrzegła jednak, że stanowisko USA "jest wciąż takie same", a cła na meksykańskie towary "wejdą w życie w poniedziałek".

Scenariusza takiego chcą uniknąć władze Meksyku. Gospodarka tego państwa w znacznym stopniu zależna jest od USA.

"To dobry znak, że rozmowy nie załamały się" - ocenił w piątek meksykański prezydent Andres Manuel Lopez Obrador. "Jestem optymistą, możemy zawrzeć (porozumienie)" - dodał. Zastrzegł zarazem, iż błędem USA jest łączenie sprawy ceł z migracją.

W imieniu władz meksykańskich negocjacje z Amerykanami prowadzą minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard oraz ambasador w Waszyngtonie Martha Barcena.

Rozmowy w Waszyngtonie są efektem niespodziewanej zapowiedzi prezydenta USA z 30 maja o wprowadzeniu od 10 czerwca karnych ceł na importowane z Meksyku towary o wartości ok. 350 mld USD. Na początek taryfy mają wynosić 5 proc. i stopniowo - jeśli władze Meksyku nie powstrzymają fali nielegalnych imigrantów z krajów Ameryki Środkowej - mają wzrosnąć do 25 proc. w październiku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy