Poświąteczny marazm na rynkach

  • Marek Rogalski
opublikowano: 27-12-2017, 10:26
aktualizacja: 27-12-2017, 10:27

Kluczowe informacje z rynków:

USA: Prezydent Donald Trump podpisał w piątek 22 grudnia po południu ustawę podatkową.

KOREA PÓŁNOCNA: Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła w piątek 22 grudnia nowe sankcje na Koreę Północną ograniczające dostawy ropy naftowej, oraz możliwość zatrudnienia pracowników z Korei Płn. Poza granicami kraju. Wczoraj Sekretarz Skarbu USA poinformował, że Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe obostrzenia na osoby odpowiedzialne za testy rakietowe. Reżim Kim Dzong Una określił te decyzje jako „akt wojny”. Rosyjskie MSZ zaapelowało do obu stron o podjęcie negocjacji.

CHINY: Zyski przedsiębiorstw rosły w listopadzie najwolniej od kwietnia b.r. (zaledwie o 14,9 proc. r/r wobec 25,1 proc. r/r odnotowanych w październiku)

Opinia: W środę dolar traci w relacjach do większości walut. Poświąteczny handel jest ospały, niska aktywność utrzyma się do końca roku, co może generować nieraz nieco przypadkowe ruchy przy niewielkiej zmienności. Piątkowy podpis prezydenta Trumpa pod ustawą podatkową zamknął pewien etap, który był wcześniej dyskontowany przez rynki finansowe. Zwracałem uwagę, że balon oczekiwań został „przekłuty” już przez FED, który przy okazji grudniowego posiedzenia i kwartalnej prezentacji prognoz makroekonomicznych dał do zrozumienia, że dodatkowy impuls fiskalny nie wpłynie na podbicie inflacji, oraz oczekiwań związanych z tempem zacieśnienia polityki monetarnej.

Informacje o nałożeniu kolejnych sankcji na północnokoreański reżim nie mają większego przełożenia na notowania japońskiego jena. Słowa przedstawicieli Kim Dzong Una, iż jest to „akt wojny” słyszeliśmy już nie jeden raz – rynki finansowe przyzwyczaiły się już do tej sytuacji, chociaż trzeba przyznać, że od paru tygodni atmosfera zaczyna gęstnieć i niewykluczone, że najbliższych tygodniach zacznie się udzielać inwestorom (prowadząc do umocnienia się JPY).

Technicznie na notowaniach koszyka FUSD sytuacja nie uległa większym zmianom – trend spadkowy jest kontynuowany, a po tym jak zeszliśmy poniżej okolic 92,90 pkt. kolejne ważne wsparcie to okolice 92,41 pkt., czyli minimum z przełomu listopada i grudnia.

Dla pary USD/JPY oznaczenie formacji RGR nadal pozostaje aktualne – obecnie jesteśmy w fazie kształtowania się prawego ramienia.
 
Z kolei na parze EUR/USD obserwujemy konsolidację w rejonie 1,1845-1,1900. Biorąc pod uwagę kształt świecy z 22 grudnia, bardziej prawdopodobne jest opuszczenie jej górą w ciągu najbliższych dni.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu