Poszkodowani ws. GetBacku spotkali się z szefem KNF

opublikowano: 04-01-2019, 16:15

Chcemy zwrotu wszystkich utraconych środków - mówili w piątek dziennikarzom przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack, przed spotkaniem z szefem KNF oraz przedstawicielami UOKiK, Rzecznika Finansowego, resortu finansów i Kancelarii Premiera.

Prezes stowarzyszenia Artiom Bujan powiedział, że podczas piątkowego spotkania przedstawiciele stowarzyszenia chcą w końcu usłyszeć konkretny plan działań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby każdy z poszkodowanych, który wszedł w posiadanie obligacji GetBack dowiedział się, w jaki sposób może odzyskać swoje środki finansowe w całości, "jaki jest plan na to obecnego przewodniczącego KNF", Jacka Jastrzębskiego.

"Mija ósmy miesiąc, urząd KNF pracuje, funkcjonuje (...) więc chcemy się zapytać, jaki ma plan, żebyśmy odzyskali nasze utracone środki finansowe" - powiedział. Dodał, że zna przypadki, w których Rzecznik Finansowy pyta o "ewentualne polubowne załatwienie tej sprawy".

"Nam nie chodzi o ewentualne polubowne załatwienie tej sprawy. Nam chodzi o zwrot całej kasy, pełnej kwoty utraconej w wyniku nieuprawnionych działań jednego z banków i bankierów, a także wszelkiego rodzaju innych podmiotów, które w naszej ocenie, ale też - co się potwierdza - delikatnie mówiąc postępowały nieuczciwie, naruszając określone normy i przepisy" - powiedział.

Dodał, że poszkodowani chcą całego zwrotu pieniędzy, ale nie od GetBack, ale "od tego, kto tak naprawdę wykonywał szereg czynności, w wyniku których ten obywatel stał się nosicielem tych obligacji, jak się okazało bardzo ryzykownych".

"Idziemy wysłuchać, co mają do zaoferowania poszkodowanym przede wszystkim urząd KNF, żebyśmy odzyskami nasze środki, środki naszych rodzin w całości" - podkreślił.

Bujan dodał, że relacje stowarzyszenia z poprzednim przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (Markiem Chrzanowskim), była "nijaka". Wyjaśnił, że od kwietnia ub. r. osobiście prosił, o takie spotkanie, ale nigdy do niego nie doszło.

Z komunikatu KNF, wydanego po spotkaniu wynika, ze nadzorca kieruje obligatariuszy do Rzecznika Finansowego.

de8200e4-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Getback – najważniejsze informacje
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE
Getback – najważniejsze informacje
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany nieregularnie
Kamil Zatoński
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Podczas spotkania strona publiczna podkreśliła, że instytucje odpowiedzialne za pomoc klientom rynku finansowego świadczą wsparcie w zakresie swoich ustawowych kompetencji, a postulaty kierowane przez Stowarzyszenie muszą uwzględniać obowiązujący w Polsce porządek prawny. Wskazano, że w obowiązującym systemie prawa istnieje instytucja Rzecznika Finansowego, która została powołana w celu wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego" - podano.

Jak zaznaczono, przewodniczący KNF wskazał, że Urząd KNF na bieżąco przekazuje pozyskane informacje i dokonane ustalenia, w tym dokumenty z postępowań przeprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego podmiotom do tego uprawnionym.

"Urząd nie ma możliwości ujawnienia przedstawicielom Stowarzyszenia informacji i dokumentów pozyskanych oraz sporządzonych w trakcie prowadzonych czynności nadzorczych ze względu na obowiązek zachowania ustawowej tajemnicy zawodowej" - wynika z komunikatu.

Na spotkaniu był też prezes UOKiK marek Niechciał, który poinformował o etapach 6 prowadzonych obecnie postępowań w sprawie oferowania i sprzedaży obligacji GetBacku, w szczególności przeciwko Idea Bank w sprawie naruszenia zbiorowych interesów oraz przeciwko Polskiemu Domowi Maklerskiemu w sprawie uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Wskazał również, że w sytuacji stwierdzenia przez UOKiK naruszeń praw konsumentów, prawomocne decyzje będą realnym wsparciem dla poszkodowanych, stanowiąc prejudykat. Oznacza to, że poszkodowali będą mogli powołać się na te rozstrzygnięcia, gdy zdecydują się dochodzić swoich roszczeń związanych z nabyciem obligacji GetBack.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy