Poszło o pieniądze

Beata Tomaszkiewicz
09-02-2006, 00:00

CLiF będzie samodzielnie rozwijał się na rynku windykacji należności. Negocjacje z inwestorem nie wypaliły.

Centrum Leasingu i Finansów (CLiF) nie zamierza na razie szukać inwestora. Przez ostatnie miesiące prowadził rozmowy z Inter Estate, spółką celową mecenasa Sylwestra Gardowskiego, szefa kancelarii Gardowski & Partnerzy. Inter Estate jest jednym z graczy na rynku zarządzania wierzytelnościami. Miała wspomóc CLiF w przeprofilowaniu. Strony dyskutowały o objęciu przez Inter Estate nowych walorów dających niemal 80-procentowy udział w CLiF. Operacja miała polegać na zamianie długów spółki na akcje.

— Nie porozumieliśmy się w kwestiach finansowych — twierdzi Dariusz Baran, prezes CLiF.

Spółka będzie rozwijała się samodzielnie. Szukanie inwestora zawiesiła.

— Nie poszukujemy już także kapitału. W ubiegłym roku zarobiliśmy na czysto 30 mln zł ze sprzedaży majątku i usług, m.in. na rynku wierzytelności — zapewnia Dariusz Baran.

Uważa, że CLiF jest w stanie sam przekształcić się ze spółki leasingowej w zarządzającą długami.

— Prowadzimy 500 postanowień egzekucyjnych, a sądzę, że w tym roku ich liczba może wzrosnąć do 2,5 tys. — wyjaśnia Dariusz Baran.

Zarządzania wierzytelnościami CLiF uczy się na swoich byłych klientach, z którymi współpracował jako firma leasingowa. Kilka lat temu w wyniku konfliktu z CLiF banki przejęły te wierzytelności. W 2005 r. około 3 tys. umów wróciło do firmy, a blisko 1 tys. klientów, zdaniem spółki, unika wywiązania się z umów leasingu. Innego zdania są klienci — wielu uważa, że wypełniło zobowiązania, a CLiF usiłuje wyłudzić kolejne kwoty.

— Zawsze jesteśmy skłonni do zawarcia ugody, jeśli to nasza wina — twierdzi Dariusz Baran.

Dodaje, że czeka na rozwiązanie spraw jeszcze z dwoma bankami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poszło o pieniądze