Potencjał kobiet wciąż niedoceniany

Dominika Masajło
opublikowano: 28-02-2017, 22:00

Pomimo że większość menedżerek uczestniczy w tworzeniu strategii firmy (70 proc.), to swój wpływ na nią oceniają bardzo nisko.

Kobiety są tak samo produktywne jak mężczyźni, mają ambicje, ale nadal ciężko im przebić szklany sufit — to jeden z głównych wniosków podsumowujących spotkanie zorganizowane przez stowarzyszenie Ladies First, zrzeszające panie na kierowniczych stanowiskach w przemyśle, logistyce i nieruchomościach.

Priorytetowym celem stowarzyszenia jest integracja środowiska menedżerek oraz wzmacnianie wizerunku kobiet jako ekspertów. Podczas konferencji była mowa o korzyściach wynikających z zatrudnienia płci pięknej w różnych gałęziach przemysłu na stanowiskach kierowniczych.

— Badania, które przeprowadziliśmy na temat zatrudnienia kobiet w 2015 r., wskazują wprost — zbyt mało pań zajmuje stanowiska menedżerskie w branży logistycznej (poniżej 30 proc.). Warto dodać, że kobiety charakteryzuje dążenie do usprawniania komunikacji, współpraca, a nie rywalizacja, jakość, a nie cena, otwarcie na informatyzację i usprawnienia — wymienia Beata Trochymiak, autorka i organizatorka Forum Kobiet w Logistyce.

Raport GUS oraz dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wykazały, że w 2015 r. przeciętne wynagrodzenie kobiet było średnio o 17 proc. niższe niż wynagrodzenie mężczyzn. Dodatkowo obecność kobiet na wyższych stanowiskach i w zarządach firm w Polsce w ciągu ostatnich 4 lat wzrosła zaledwie o 3 proc., podczas gdy w krajach Unii Europejskiej — o 8,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu