Potencjalni nabywcy oglądają majątek Stoczni Szczecińskiej Nowa

PAP
opublikowano: 11-03-2009, 15:33

Przedstawiciele norweskiej stoczni Ulstein oglądali majątek stoczni Szczecińskiej Nowa pod kątem ewentualnego zakupu - poinformował prezes Stoczni Andrzej Markowski. W poniedziałek mają zostać ogłoszone przetargi na sprzedaż majątków stoczni w Szczecinie i Gdyni.

"Przypuszczam, że Norwegowie będą chcieli tu budować statki" - powiedział PAP prezes Markowski. "Ulstein to niewielka stocznia z ponad 90-letnią tradycją, od wielu lat współpracująca ze Szczecińską, to solidna, rodzinna firma" - dodał Markowski.

"Norwegowie są pierwszymi zainteresowanymi z branży okrętowej, już wcześniej przymierzali się do majątku stoczni wraz z Mostostalem Chojnice. Teraz stocznia Ulstein jest zainteresowana samodzielnym zainwestowaniem w szczeciński zakład" - dodał prezes.

Jak powiedział Markowski, w ostatnich dniach stocznię szczecińską oglądają potencjalni nabywcy - głównie z firm zajmujących się produkcją wielkogabarytowych konstrukcji metalowych.

Przedstawiciele stoczni Ulstein spotkali się również z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem.

"Prezydent podkreślił rolę stoczni dla miasta, regionu i gospodarki narodowej. Stwierdził, że utrzymanie produkcji stoczniowej jest niezwykle istotne. Wyraził zadowolenie, że tak poważna firma jest zainteresowana szczecińską stocznią. Zadeklarował, że jeśli Ulstein weźmie udział w przetargu na nabycie majątku stoczni i wygra go, miasto udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy" - poinformował dziennikarzy po spotkaniu Piotr Landowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

W listopadzie ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

W piątek do Agencji Rozwoju Przemysłu wpłynęły plany sprzedaży majątku stoczni Szczecin i Gdynia. Przekazał je do zatwierdzenia tzw. zarządca kompensacji (firma Bud-Bank Leasing z Warszawy), odpowiedzialny za wycenę, podział oraz sprzedaż majątku obu zakładów.

W najbliższy poniedziałek zostanie ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potencjalni nabywcy oglądają majątek Stoczni Szczecińskiej Nowa