Potentaci dzielą się elektrociepłownią

Anna Bytniewska
opublikowano: 29-04-2009, 00:00

PGNiG, Lotos

PGNiG, Lotos

i Energa pracują nad

powołaniem spółki, która

wybuduje elektrociepłownię.

Ta ostatnia będzie mieć

większość udziałów.

Plany Energi, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gru- py Lotos, dotyczące budowy na Pomorzu elektrociepłowni zasilanej gazem, przybierają coraz bardziej realny kształt.

Jest bliżej, ale…

6 maja prezesi spółek spotkają się z mediami, by poinformować o kolejnym etapie projektu. Trzej partnerzy na razie postanowili trzymać w tajemnicy szczegóły spotkania. Wcześniejsze zapowiedzi wskazują na to, że spółki przedstawią analizy dotyczące technicznych i biznesowych możliwości realizacji przedsięwzięcia. List intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tego projektu PGNiG, Lotos i Energia podpisały jeszcze w październiku 2008 r. Firmy zapowiadały w nim przeprowadzenie takich badań i brały pod uwagę możliwość powołania spółki celowej. Na pytanie, czy 6 maja zostania ujawniona informacja o utworzeniu takiego podmiotu, rzecznik Grupy Lotos odpowiedział enigmatycznie.

— Nie do końca. Pewne decyzje jeszcze nie zapadły. Nic więcej powiedzieć nie mogę — mówi Marcin Zachowicz.

W PGNiG jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że partnerzy chcą podpisać umowę trójstronną, która będzie przewidywała utworzenie spółki celowej.

— Negocjacje w tej sprawie trwają. Sądzę, że zdążymy do 6 maja. Jesteśmy zgodni co do tego, że to Energa będzie mieć większościowy pakiet akcji, ale umowę muszą podpisać wszystkie trzy firmy — twierdzi nasz informator.

Trzy wymiary

Projekt elektrociepłowni ma strategiczne znaczenie dla Pomorza, które cierpi na deficyt energii elektrycznej. Jest też jedną z kluczowych inwestycji dla Grupy Lotos, która potrzebuje dodatkowych ilości energii w związku z planowanym rozwojem mocy produkcyjnych w ramach Programu 10 +. Dla PGNiG nowa elektrociepłownia to kolejny odbiorca gazu. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, łącznie z Grupą Lotos, będzie ona potrzebowała 700 mln m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Takie ilości zużywają obecnie najwięksi klienci PGNiG.

— Koszt inwestycji zależy od wielkości mocy wytwórczych. To jeszcze ustalamy — twierdzi nasz informator.

Współpraca Lotosu, PGNiG i Energi ma szerszy wymiar. Michał Szubski, prezes PGNiG, na łamach,, PB" zapowiadał 9 kwietnia 2008 r. inwestycje w akcje spółek z branży elektroenergetycznej, w tym w akcje Energi.

Gazowy potentat szuka dodatkowych odbiorców gazu. To konsekwencja planów zwiększenia dostaw gazu do Polski z innych źródeł niż rosyjskie. Atrakcyjnym odbiorcą mogą być producenci energii wykorzystujący gaz —zwłaszcza jeśli będą powiązani z PGNiG kapitałowo.

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy