Potrzeba sporo sprzętu

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Statystyczny przedsiębiorca przygotowujący się do zbudowania infrastruktury sieciowej czuje się niepewnie. Ilość urządzeń przyprawia o zawrót głowy.

Eksperci zwracają uwagę, że to, co jest naprawdę niezbędne do budowy infrastruktury do transmisji danych, to jasno wytyczony cel.

— Przedsiębiorca musi określić, do czego sieć ma służyć. Nie skupiać się na aspektach technicznych realizacji. Celem przedsiębiorcy nie jest budowa sieci! Jego celem jest np. poprawa komunikacji wewnętrznej, usprawnienie procesu logistyki, redukcja kosztów telekomunikacyjnych, nowe kanały sprzedaży itd. Dlatego należy sprecyzować wymagania funkcjonalne. Dopiero na ich podstawie opracowany powinien zostać projekt — mówi Andrzej Cholewa, menedżer ds. rozwiązań do transmisji danych firmy Alcatel.

— Klienci powinni koncentrować się na wizji docelowego rozwiązania, nie wchodząc w szczegóły techniczne, ponieważ nie są w stanie nadążać za wszystkimi nowościami czy nawet za najlepszymi praktykami z każdej dziedziny teleinformatyki. Powinni jednak słuchać producentów rozwiązań i integratorów, którzy proponując kompleksowe rozwiązania, są świadomi wyzwań i zagrożeń obecnego środowiska IT — tłumaczy Łukasz Bromirski, inżynier systemowy Cisco Systems Poland.

Przedsiębiorca przygotowujący się do budowy musi liczyć się z wydatkami. Jakie urządzenia powinien zakupić?

Urządzenia, urządzenia

— Do pracy w sieci firmowej: przełączniki, punkty dostępowe Wi-Fi, router, firewall, VPN koncentrator — wymienia jednym tchem Mariusz Makowski, produkt manager ZyXEL Communications.

Co to oznacza dla kupującego?

— Wydaje się, że w zdecydowanej większości przypadków, w małych i średnich firmach architektura sieci do transmisji danych będzie składała się z dwóch stref: lokalnej i internetowej. Infrastrukturę lokalną stanowią najczęściej komputery spięte za pomocą ethernetowych kart sieciowych i miedzianych kabli. Centralnym punktem takiej instalacji jest zwykle switch — koncentrator sieciowy, w którym zbiegają się wszystkie połączenia. Alternatywą dla infrastruktury miedzianej mogą być technologie bezprzewodowe, wśród których najpopularniejsza będzie radiowa sieć lokalna — tłumaczy Klaudiusz Sobieski, country manager w firmie Funkwerk-EC.

Łączność bezprzewodowa staje się popularna, bo jest coraz tańsza. Ale sieć lokalna to nie wszystko. Firma musi mieć też łączność ze światem.

— Jeśli chodzi o strefę internetową firmowej sieci, to rodzaj urządzeń w niej działających zależeć będzie przede wszystkim od wybranego rodzaju łącza. Prawie zawsze jednak będzie to router, zwykle w postaci osobnego urządzenia. Małe i średnie firmy powinny zwrócić uwagę na urządzenia wielofunkcyjne, np. routery z wbudowanym switchem i punktem dostępu sieci bezprzewodowej, serwerem VPN i co raz częściej bramką VoIP. Dzięki niemu unikamy plątaniny kabli, której nie tylko brakuje estetyki, ale też jest najczęstszą przyczyną awarii — mówi Klaudiusz Sobieski.

Niezawodność i standardy

Specjaliści zwracają uwagę, że każda firma jest inna, każda ma inne potrzeby. A mimo to istnieją pewne zasady, którymi należy się kierować w każdym przypadku. Co powinni kupować przedsiębiorcy, aby ich infrastruktura do transmisji danych była jak najlepsza?

— Po pierwsze, urządzenia, które wykorzystują ogólnie uznane standardy. Pozwoli to na uniknięcie uzależnienia od konkretnego dostawcy. Po drugie, należy zaplanować pewien rozsądny zapas na rozbudowę, aby za rok nie stanąć przed koniecznością wymiany infrastruktury. Po trzecie, opierać się na sprawdzonych technologiach — radzi Andrzej Cholewa.

Równie ważni są ludzie.

— Oprócz właściwości samego urządzenia, liczy się także to, jak szybko producent reaguje na tendencje i wymagania rynku. I jak odzwierciedla je w nowych wersjach oprogramowania. Nie do przecenienia — szczególnie w sytuacjach awaryjnych — jest obsługa techniczna i asysta pracownika serwisu. Małym i średnim firmom zdecydowanie polecam usługi lokalnych dostawców, którzy doradzą i w razie potrzeby pomogą —przekonuje Klaudiusz Sobieski.

Bo zbudowanie infrastruktury to dopiero początek. Potem następują lata eksploatacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu