Potwierdzona zmiana trendu na EUR/PLN

  • Marcin Kiepas
13-01-2012, 13:05

Po czwartkowym zdecydowanym umocnieniu złotego, gdy zyskał on 7 groszy do dolara i ponad 5 groszy do euro, piątek upływa pod znakiem realizacji zysków. W południe kurs USD/PLN testował 3,4473 zł, rosnąc o 1 grosz. EUR/PLN, po wzroście o pół grosza, testował natomiast poziom 4,4120 zł.

Impuls do realizacji zysków, podobnie jak w przypadku wczorajszego umocnienia, napłynął z rynków globalnych. To przede wszystkim wpływ realizacji zysków na EUR/USD oraz lekkiego pogorszenia sentymentu do Węgier. Neutralny wpływ mają natomiast, opublikowane przed południem, wyniki aukcji włoskich obligacji. Ich rentowność wprawdzie spadły w stosunku do poprzedniej aukcji, ale inwestorzy mogli liczyć na nieco większy spadek, o czym świadczyły rentowności na rynku wtórnym.

W godzinach popołudniowych głównym wyznacznikiem notowań złotego będą z jednej strony wy niki kwartalne JPMorgan Chase (godz. 13:00), co ukształtuje nastroje na rynkach globalnych. Z drugiej strony,  będą nimi dane makroekonomiczne z Polski.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje grudniowe dane o inflacji CPI w grudniu (prognoza: 4,6% R/R), natomiast Narodowy Bank Polski listopadowe dane o bilansie płatniczym (prognoza: -1,4 mld EUR) oraz grudniowy raport o podaży pieniądza (prognoza: 11,2% R/R). Wyższa inflacja, zmniejszająca szanse na obniżki stóp procentowych (zwłaszcza w kontekście środowej wypowiedzi prezesa NBP o malejącym prawdopodobieństwie cięcia stóp procentowych) oraz niższy od oczekiwań deficyt rachunku bieżącego mogą złotego wzmocnić.

Wczorajszy silny spadek EUR/PLN i powrót w okolice dołka z końca roku, potwierdza zakończenie trendu wzrostowego na tej parze do jakiej doszło w grudniu. Wówczas została przełamana półroczna linia trendu wzrostowego oraz zanegowana struktur a coraz wyższych dołków i szczytów.

Główny trend nie uległ zmianie natomiast na wykresie USD/PLN. Obserwowane w tym tygodniu spadki to tylko spadkowa korekta, po zakończeniu której można oczekiwać dalszych wzrostów. Dopiero pokonanie dołka z końca grudnia będzie sygnałem sprzedaży (3,3524 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potwierdzona zmiana trendu na EUR/PLN