Pouyanne wzywa do większej kontroli chińskich akwizycji

Marek Druś
opublikowano: 08-09-2017, 14:17
aktualizacja: 08-09-2017, 14:17

Patrick Pouyanne, szef francuskiego koncernu naftowego Total chce, aby państwa Unii Europejskiej wspólnie zapobiegały przejmowaniu przez państwowe chińskie spółki strategicznych sektorów w Europie, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że w czerwcu prezydent Francji Emmanuel Macron wzywał władze Unii Europejskiej aby stworzyły system monitorowania inwestycji w strategicznych sektora dokonywanych przez podmioty spoza Unii. Pomysł popierały państwa zachodnie, ale niechętne były mu państwa ze wschodniej i południowej Europy, które korzystają z chińskich inwestycji.

Patrick Pouyanne
Zobacz więcej

Patrick Pouyanne fot. Bloomberg

- To jest problem dla wszystkich nas. Chińczycy są teraz w ofensywie w Europie, tak jak byli wcześniej w Afryce. Znaleźli najsłabsze ogniwo, którym jest Grecja, Macedonia, wszystkie te małe kraje – powiedział Pouyanne.

Szef koncernu Total uważa, że wspólna europejska odpowiedź jest jedyną adekwatną strategią przeciwdziałania polityce „dziel i rządź” stosowanej przez Chiny.

- Nie powinniśmy ich wpuszczać by działali na własną rękę. Europejskie firmy muszą zawierać z nimi alianse aby kontrolować kapitał. Ale nie powinniśmy odrzucać chińskiego kapitału – podkreślił Pouyanne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu