Powakacyjne szanse na granty dla firm

Materiał Partnera
opublikowano: 29-08-2016, 00:00

Fundusze UE Innowacje, rozwój eksportu, wejście na giełdę — m.in. na to można zdobyć dotacje w konkursach, które odbędą się po wakacjach

Po powrocie z urlopu warto zajrzeć do harmonogramów dotacyjnych naborów. Tegoroczna jesień obrodzi wieloma nowymi konkursami dla przedsiębiorców. Można w nich zdobyć dofinansowanie na różne obszary działalności. W większości konkursów nie ma ograniczenia branżowego — wnioski mogą składać przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów. Jak wiadomo, jednym z priorytetów perspektywy 2014-2020 jest innowacyjność, dlatego najwięcej dotacyjnych możliwości czeka na firmy, które mają w planach projekty B+R i nowatorskie rozwiązania dotyczące produktów i usług. Warto zauważyć, że w wielu naborach preferowana będzie współpraca biznesu z nauką. Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych konkursów, w których można zdobyć dotacje po wakacjach. To instrumenty o zasięgu ogólnokrajowym (z programu Inteligentny Rozwój — POIR) lub obejmujące makroregion Polski Wschodniej (POPW).

1.1.1 POIR: Szybka ścieżka

Jeden z najpopularniejszych instrumentów wśród firm. W tym roku ogłoszone zostały trzy konkursy, w tym dwa są aktualne i można będzie składać w nich wnioski do końca roku. Od 1 czerwca trwają zmagania dla dużych firm, a od 1 września do gry włącza się — w oddzielnym naborze — mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dostaną one dotacje na badania przemysłowe lub prace rozwojowe, a efektem projektów ma być opracowanie nowych lub ulepszonych rozwiązań. W obu naborach na firmy czeka łącznie aż 1,75 mld zł.

1.2 POIR: Sektorowe programy B+R

Rok 2016 jest wyjątkowy, jeśli chodzi o nowe programy sektorowe. W lutym wystartował Innochem (branża chemiczna), a potem kolejne, m.in. Innostal, GameINN i InnoSBZ. W połowie sierpnia ruszył nabór z programu Innotabor, w którym można zdobyć dofinansowanie na projekty istotne dla rozwoju sektora taboru kolejowego. Na przedsiębiorców lub konsorcja firm czeka prawie 200 mln zł. Natomiast 5 października swoją szansę dostaną firmy z branży motoryzacyjnej. Program Innomoto ma dla nich ćwierć miliarda złotych.

1.2 POPW: Internacjonalizacja MŚP

Fundusze z programu Polska Wschodnia dla firm, które zamierzają wyjść ze swoją działalnością na zagraniczne rynki. Wsparcie jest realizowane dwuetapowo. W pierwszej fazie przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze na usługi doradcze dotyczące opracowania nowego modelu biznesowego firmy związanego z internacjonalizacją. Najbliższy nabór wniosków w tym etapie odbędzie się w październiku i listopadzie. Prawidłowa realizacja projektu będzie stanowić bilet wstępu do drugiej fazy, która ma na celu przygotowanie do wdrożenia opracowanego już biznesowego modelu (konkurs zostanie ogłoszony w grudniu).

1.4 POPW: Wzór na konkurencję

W perspektywie 2014-2020 polskie firmy mają więcej możliwości zdobycia funduszy na procesy wzornicze. Jedną z nich są konkursy z „Wzoru na konkurencję”, działania z programu Polska Wschodnia. Firmy MSP mogą otrzymać dotacje, które ułatwią wprowadzenie na rynek nowych produktów wykorzystujących wzornictwo. Tu również wsparcie podzielono na etapy. Na początku przedsiębiorcy dostają fundusze na audyt i stworzenie strategii wzorniczej (nabór odbędzie się jesienią). W drugiej fazie zrealizują projekt wzorniczy, którego efektem będzie wdrożenie innowacji (nabór trwa od maja tego roku do kwietnia 2017 r.).

2.1 POIR: Wsparcie centrów B+R

1 września ruszy nabór z dofinansowaniem dla firm, które planują inwestycje związane z tworzeniem lub rozwojem centrów badawczo-rozwojowych. W konkursie z działania 2.1 przedsiębiorcy mogą zdobyć łącznie 460 mln zł. Na składanie wniosków mają dwa miesiące, a konkurs organizuje Ministerstwo Rozwoju.

3.1.5 POIR: 4 Stock

Firmy MSP mogą skorzystać z narzędzia, które uprości starania i zachęci do wejścia na giełdę. Wielu przedsiębiorców mówi, że koszty przygotowania swojego biznesu do debiutu na parkiecie lub do emisji obligacji są barierą, która zniechęca ich do tego kroku. Dlatego powstało poddziałanie 3.1.5 POIR, w którym można zdobyć pieniądze na przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Nabór wystartuje w listopadzie i będzie trwał przez rok.

3.3.3 POIR: Go to Brand

Fundusze dla firm biorących udział w programach promocji — branżowych lub o charakterze ogólnym. To dotacyjna szansa dla mikro-, małych i średnich firm mających innowacyjny produkt lub usługę, który może stać się globalną marką, rozpoznawalną na rynkach zagranicznych. Nabór z poddziałania 3.3.3 „Go to Brand” rozpocznie się 14 listopada i będzie trwał do 16 grudnia.

4.1.4 POIR: Projekty aplikacyjne

Dofinansowanie dla konsorcjów firm i naukowców. Jeśli chcą otrzymać dotacje, muszą stworzyć rozwiązania, jakich do tej pory na rynku nie było. To nie lada wyzwanie — planowane projekty powinny cechować się nowością przewidywanych rezultatów na poziomie światowym. Na jedno przedsięwzięcie można dostać nawet 10 mln zł. Wnioski można będzie składać od 3 października do 2 listopada.

Zapraszamy do obejrzenia wideowywiadu z dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariuszem Frankowskim www.funduszeunijne.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Powakacyjne szanse na granty dla firm