Powell: amerykańska gospodarka notuje sprzeczne sygnały

opublikowano: 26-02-2019, 17:08

Szef Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell stwierdził, że amerykańska gospodarka jest nadal zdrowa, ale notuje się pewne "krzyżowe i sprzeczne sygnały", które w styczniu zdeterminowały przedstawicieli władz monetarnych do przyjęcia cierpliwego podejścia do przyszłych zmian stóp procentowych.

W obliczu wyciszonej presji inflacyjnej, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC – organ Fed odpowiedzialny za politykę stóp procentowych) zdecydował się wstrzymać z dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej, deklarując łagodniejsze i bardziej ostrożne podejście do gospodarki. Wynikało to m.in. z niepewności związanej z polityką rządu Donalda Trumpa, jak i sytuacją na scenie międzynarodowej i w światowej gospodarce, która jest wrażliwa i cały czas ewoluuje.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Nasze decyzje będą nadal zależeć od danych i uwzględnimy nowe informacje, ponieważ warunki ekonomiczne i perspektywy cały czas polegają zmianom – powiedział Powell w wystąpieniu przed w senackim komitetem bankowym.

Uwagi przewodniczącego Fed nie wskazują zarówno na dalsze podwyżki stóp procentowych, jak również na ich ewentualne obniżki.  Powiedział on, że dane sugerują, że w tym kwartale wydatki będą nadal rosły, i spodziewa się, że negatywne skutki zamknięcia rządu "rozwiną się w ciągu następnych kilku miesięcy".

FOMC w styczniu oczekiwał, że gospodarka rozwijać się będzie "w solidnym tempie", chociaż nieco wolniej niż w 2018 r.

Powell przytoczył szereg krótko- i długoterminowych zagrożeń dla prognozy.

Rynki finansowe stały się bardziej niestabilne pod koniec minionego roku, a warunki finansowe są mniej sprzyjające wzrostowi niż wcześniej w zeszłym roku - powiedział przewodniczący Fed. Podkreślił, że "wzrost spowolnił w niektórych dużych gospodarkach zagranicznych, zwłaszcza w Chinach i Europie".

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy