Powell: gospodarka stoi przed wyzwaniami, m.in. z powodu stóp

opublikowano: 15-11-2018, 08:13

Szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, uważa, że gospodarka USA jest silna, ale w przyszłym roku może stanąć przed poważnymi wyzwaniami ponieważ decydenci rozważają jak daleko i szybko podnieść stopy procentowe.

Musimy zastanowić się, o ile dalej podniesiemy stopy i jakie ma tempo, w jakim podniesiemy stopy - powiedział Powell. Celem działań amerykańskiego odpowiednika banku centralnego jest "przedłużenie ożywienia, ekspansja i utrzymanie niskiego bezrobocia, tak by utrzymać inflację na niskim poziomie”.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Powell choć generalnie optymistycznie patrzy na perspektywy gospodarcze USA, wymienił jednak  potencjalne wyzwania, w tym spowolnienie popytu za granicą, zanikanie bodźców fiskalnych i opóźniony wpływ na gospodarkę ośmiu wzrostów stóp Fed od końca 2015 r.

Komentarze przewodniczącego podkreślają rosnącą złożoność, na jaką napotyka Fed, ustalając politykę i pozostając na kursie, by podnieść stopy procentowe po raz czwarty w tym roku w grudniu. Podwyżki stóp banku centralnego zaczynają obowiązywać w niektórych segmentach gospodarki, takich jak budownictwo mieszkaniowe, a warunki finansowe zaostrzają się. Jednak rynek pracy jest wciąż gorący, a inflacja jest na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu