Czytasz dzięki

Powell: Fed będzie wspierał gospodarkę tak długo jak będzie to potrzebne

opublikowano: 22-09-2020, 13:39

Szef Fed Jerome Powell zadeklaruje we wtorek w komisji Izby Reprezentantów gotowość dalszego wspierania amerykańskiej gospodarki, która pomimo wyraźnej poprawy nadal potrzebuje pomocy.

Z treści wystąpienia Powella, która została wcześniej podana do publicznej wiadomości wynika, że szef Fed kolejny raz deklaruje zobowiązanie banku centralnego do pomocy gospodarce osłabionej przez pandemię.

Jerome Powell, szef Fed
Jerome Powell, szef Fed
Bloomberg

- Nadal jesteśmy gotowi do wykorzystania naszych narzędzi, aby zrobić co można i tak długo jak to będzie potrzebne i zapewnić, że odbudowa będzie tak mocna jak to możliwe, a także ograniczyć trwałe szkody w gospodarce – głosi tekst wystąpienia Powella.

Oprócz deklaracji kontynuacji wsparcia gospodarki szef Fed zwrócił także uwagę na poprawę jej stanu. 

- Gospodarcza aktywność poprawiła się po jej stłumieniu w drugim kwartale, kiedy większa część gospodarki została zamknięta aby hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wiele wskaźników ekonomicznych pokazuje znaczącą poprawę – głosi tekst wystąpienia Powella. – Zarówno zatrudnienie, jak i ogólna aktywność gospodarcza pozostają jednak wyraźnie poniżej poziomu sprzed pandemii, a droga przed nami nadal wydaje się wielce niepewna – dodał.

Szef Fed zwrócił uwagę, że uruchomione programy uwolniły jak dotąd tylko połowę potencjału i będą w gotowości gdyby napięcia na rynku znów wzrosły. 

- Nasza gospodarka odbuduje się w pełni po tym trudnym okresie. Jesteśmy gotowi wykorzystać pełen zakres dostępnych narzędzi aby wspierać gospodarkę tak długo jak to będzie potrzebne – deklaruje Powell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane