Powell: Fed potrzebuje dużo więcej dowodów spadku inflacji

opublikowano: 01-02-2023, 20:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Potrzebujemy „znacząco więcej dowodów”, że inflacja spada, powiedział podczas konferencji po decyzji FOMC szef Fed Jerome Powell. Oczekuje “całkiem niedługo” dalszego spadku inflacji i “jeszcze paru” podwyżek stóp.

Komitet Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) zdecydował w środę o podwyższeniu stóp o 25 pkt. bazowych. Oznacza to spowolnienia tempa ich wzrostu. Na poprzednim posiedzeniu podwyżka wynosiła 50 pkt. bazowych, a na czterech wcześniejszych stopy rosły po 75 pkt. bazowych. Rynek spodziewał się spowolnienia tempa wzrostu stóp w związku ze słabnięciem inflacji. Część inwestorów liczy także na to, że stopy zaczną spadać już pod koniec obecnego roku. Podczas konferencji w środę Powell ostrzegł jednak przed „przedwczesnym luzowaniem polityki”. Powiedział, że “bazując na naszych prognozach, nie oczekujemy obniżki stóp w tym roku”. Stwierdził, że polityka monetarna nie jest wciąż dostatecznie restrykcyjna. Ostrzegł, aby zbyt wcześnie nie zakładać zwycięstwa nad inflacją choć przyznał, że “dezinflacja się rozpoczęła”. Zauważył, że dobrą wiadomością jest słabnięcie inflacji bez jednoczesnego słabnięcia rynku pracy. Powell powiedział, że dostrzega ścieżkę spadku inflacji bez “naprawdę znaczącego” pogorszenia sytuacji gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane