Czytasz dzięki

Powell: gospodarka USA może słabnąć do późnego 2021 roku, kluczowa szczepionka

opublikowano: 18-05-2020, 07:02

Szef Fed, Jerome Powell uważa, że gospodarka USA „z łatwością” może zanotować 20-30 proc. spadek w obecnym kwartale.

W wywiadzie dla CBS szef banku centralnego USA powiedział, że gospodarka może słabnąć nawet do późnego 2021 roku, a na jej odbicie trzeba będzie czekać do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa. Powell jest jednak przekonany, że amerykańska gospodarka w końcu odżyje i podkreślił, że nigdy by nie „stawiał” przeciwko niej.

Jerome Powell
Zobacz więcej

Jerome Powell fot. Bloomberg

- Gospodarka odbuduje się. To może potrwać jakiś czas – powiedział szef Fed w programie „60 minutes”. – To może przedłużyć się aż do końca następnego roku. Nie wiemy tego – dodał.

Powell uważa, że stopa bezrobocia może sięgnąć w USA nawet 25 proc. Wierzy jednak, że amerykańska gospodarka może uniknąć depresji, czyli trwałego osłabienia, dzięki zdrowiu systemu finansowego, a także tego, że pandemia jest „wydarzeniem pochodzenia zewnętrznego”.

Powell spodziewa się stabilnej poprawy sytuacji gospodarczej w drugim półroczu o ile nie nastąpi druga fala zakażeń koronawirusem.

- Jest bardzo ważne, abyśmy tego uniknęli. Byłoby to bardzo szkodliwe zarówno dla gospodarki, jak i dla społecznego poczucia pewności – powiedział szef Fed w nagraniu zarejestrowanym 13 maja i pokazanym w niedzielę wieczorem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane