Powell: jest duża poprawa w gospodarce, ale to jeszcze nie koniec

opublikowano: 23-03-2021, 06:15

Szef Fed Jerome Powell uważa, że dzięki bezprecedensowemu wsparciu Kongresu USA i banku centralnego w amerykańskiej gospodarce nastąpiła duża poprawa, informuje Reuters.

- Ożywienie następuje dużo szybciej niż powszechnie oczekiwano i wygląda na coraz silniejsze – głosi fragment wystąpienia, które szef Fed wygłosi we wtorek podczas przesłuchania w Kongresie.

Powell zwraca uwagę na wzrost wydatków amerykańskich gospodarstw domowych podkreślając, że branża nieruchomości mieszkaniowych jest już w lepszej sytuacji niż przed pandemią.

- Jednak te sektory gospodarki, na które najmocniej wpłynęło pojawienie się wirusa, przez większą separację społeczną pozostają słabe, a stopa bezrobocia, wciąż na wysokim poziome 6,2 proc., potwierdza ten zły stan, szczególnie kiedy partycypacja w rynku pracy pozostaje poniżej poziomu sprzed pandemii – ocenił szef banku centralnego USA. – Odrabianie strat jest wciąż dalekie od zakończenia, dlatego w Fed nadal będziemy zapewniać gospodarce niezbędne wsparcie tak długo, jak to będzie potrzebne – dodał.

Jerome Powell, fot. Bloomberg
Jerome Powell, fot. Bloomberg

Powell powtórzył niedawną deklarację, że bank centralny jest gotów użyć wszystkich dostępnych narzędzi w celu wsparcia gospodarki, aby mieć pewność, że jej wyjście z kryzysu będzie najszybsze jak to tylko możliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane