Powell: stopa Fed blisko neutralnego poziomu

opublikowano: 28-11-2018, 18:23

Gołębią wypowiedź szefa Fed Jerome Powella w Klubie Ekonomicznym Nowego Jorku uznano za sygnał mniejszej liczby podwyżek stóp w przyszłym roku.

- Stopy procentowe są wciąż niskie według historycznych standardów i są trochę poniżej szerokiego zakresu szacunków poziomu, który byłby neutralny dla gospodarki, to znaczy nie przyspieszał ani nie spowalniał wzrostu – powiedział Powell.  

Jerome Powell
Zobacz więcej

Jerome Powell fot. Bloomberg

Uznano, że jest to bardziej gołębi sygnał od tego z października, kiedy szef Fed mówił iż „obecnie prawdopodobnie jesteśmy daleko od neutralnego poziomu”.

W środę Powell mówił, że nie ma ustalonej ścieżki polityki monetarnej.

- Będziemy przykładać wielką uwagę do tego co powiedzą nam pojawiające się dane gospodarcze i finansowe – powiedział. - Jak zawsze, nasze decyzje dotyczące polityki monetarnej będą miały na celu utrzymanie gospodarki na właściwej drodze w świetle zmieniającej się perspektywy miejsc pracy i inflacji – dodał.  

Szef Fed powiedział także, że gospodarka USA jest bliska osiągnięcia celu wynikającego z mandatu banku centralnego promowania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. 

W reakcji na wypowiedź szefa Fed osłabł dolar i spadły rentowności obligacji USA. Mocniej zaczęły rosnąć indeksy rynków akcji. Dow Jones zyskuje już ponad 400 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu