Powołano Fundację Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-06-2005, 20:02

Trzy samorządy i pięć największych firm powołało, zawierając w czwartek w Ostrowie Wielkopolskim akt notarialny, Fundację Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa. Fundacja ma wybudować pas startowy i lądowisko dla helikopterów, wraz z infrastrukturą w pobliskim Michałkowie.

Trzy samorządy i pięć największych firm powołało, zawierając w czwartek w Ostrowie Wielkopolskim akt notarialny, Fundację Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa. Fundacja ma wybudować pas startowy i lądowisko dla helikopterów, wraz z infrastrukturą w pobliskim Michałkowie.

    Istnieje tutaj lotnisko sportowe, które wykorzystywane jest przez lekkie samoloty. Nie ma tam betonowego pasa startowego. Samorządowcy i przedsiębiorcy chcą zbudować nowy pas o długości 800-900 metrów i szerokości 23 metrów. Takie lotnisko to według nich napęd dla rozwoju gospodarczego regionu kalisko-ostrowskiego. Potrzeba na to około 9 mln zł.

    Zainteresowanych inwestycją jest kilkanaście gmin, w tym dwie największe w subregionie - Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz położone między nimi Nowe Skalmierzyce. "Istnienie miejsca, gdzie mogą lądować samoloty, wkrótce stanie się koniecznością. Im szybciej rozbudujemy lotnisko, tym lepiej" - uważa wiceprezydent Kalisza Daniel Sztandera.

    Senator Andrzej Spychalski (UP) podkreśla, że inwestycja jest ważna szczególnie teraz, kiedy wielkie pieniądze przechodzą "koło nosa" i Kaliszowi, i Ostrowowi.

    "Program rozwoju regionalnego jest dla nas niekorzystny. Nie mamy infrastruktury kolejowej, autostrady nas omijają. Ten pas startowy to próba dla samorządów, które powinny się teraz zintegrować i wspólnie walczyć o pieniądze" - przekonuje senator.

    Samorządowcy liczą na pomoc lokalnych biznesmenów. Do Fundacji przystąpili szefowie największych w subregionie firm: Przedsiębiorstwa Produkcji Farb i Lakierów Malfarb, Zakładów Automatyki Przemysłowej (ZAP), kanadyjskiej spółki Pratt & Whitney i niemieckiego Famotu. Członkowie Fundacji wnieśli do niej fundusz założycielski w kwocie około 350 tys. zł.

    "Pełna dokumentacja lotniska będzie gotowa do końca roku" - zapewnił prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jerzy Świątek. Umożliwi ona starania o środki unijne oraz z budżetu samorządu wojewódzkiego. "Potrzebny jest nam lotniczy transport taksówkowy, to uatrakcyjni region" -  powiedział.

    Według prezesa ZAP Zenona Pawlaka, lotnisko jest potrzebne wielu partnerom zagranicznym tej firmy. "Do tej pory lądują oni na lotniskach Poznania, Łodzi i Wrocławia, a później podróżują samochodami po niezbyt dobrych drogach. "Ze względów biznesowych zostaliśmy jednymi z sygnatariuszy Fundacji" - powiedział.

    Biznesmeni z USA, Kanady i innych krajów świata przyjeżdżają do kanadyjskiej spółki Pratt&Whitney w Kaliszu. Jej prezes, Bogdan Zmyślony powiedział, że lotnisko w Michałkowie pozwoli na lepsze kontakty z kontrahentami. "Myślę, że wystarczy nam determinacji i pieniędzy, aby w krótkim czasie rozpocząć i zakończyć tę inwestycję" - powiedział.

    Członkowie Fundacji zaznaczają, że nie chodzi im o wybudowanie takiego lotniska, jakie znajduje się na przykład w Poznaniu, czy Wrocławiu. "Chcemy silnej kooperacji z tymi zawodowymi lotniskami. To będzie jakby ich wysunięty terminal" - mówili podczas spotkania po podpisaniu aktu powołującego Fundację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Powołano Fundację Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa