Powraca podział na prywaciarzy i uspołecznionych

Adam L. Kalus
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Gdy prezydencki projekt ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową zostanie uchwalony, będzie to najbardziej wymowny dowód zatrzymania transformacji ustrojowej w Polsce, a nawet włączenia jej wstecznego biegu. Projekt przewiduje ekstremalnie wysokie kary, mogące doprowadzić wiele firm do bankructwa, ale — co gorsza — dzieli pracodawców na prywatnych i uspołecznionych. Spod przewidzianej w tej ustawie odpowiedzialności wyłączeni zostaliby pracodawcy należący do jednostek samorządu terytorialnego, państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz skarbu państwa.

Decydując się na podział pracodawców na prywatnych i uspołecznionych, prezydent Lech Kaczyński chce osiągnąć dwa cele. Pierwszy jest ustrojowy — chodzi o wyraźne wskazanie, na jakich fundamentach budowana będzie IV RP. Cel drugi to ochrona obecnych decydentów, którzy muszą wyrzucić z instytucji państwowych i samorządowych oraz ze spó-łek skarbu państwa nieprawomyślnie myślących — co nie uda się w zgodzie z przepisami prawa pracy. Odwoływanie prezesów faksem, zamykanie na klucz 16 dyrektorów resortu skarbu, a następnie wręczanie im odwołań, uzależnianie zatrudnienia w nowych wojskowych służbach specjalnych od wyznania grzechów własnych i ujawnienia grzechów kolegów, a jeszcze lepiej przełożonych — to tylko przykłady postępowania władzy z niewygodnymi pracownikami.

Ponieważ takie metody łamią prawa pracownicze, więc spod działania restrykcyjnej ustawy wyłącza się pracodawców uspołecznionych, których w Polsce może zacząć przybywać. Przynajmniej na czas niezbędny do przeprowadzenia czystek kadrowych.

Adam L. Kalus, prezes Baupol Consulting

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam L. Kalus

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy