Czytasz dzięki

Powrót do normalności. Co po COVID-19?

  • Materiał partnera
opublikowano: 22-05-2020, 16:42

KOMENTARZ Andrzej Pietrasik, Vistra Poland

W czasie globalnego kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem mogliśmy na chwilę zapomnieć o największych wyzwaniach podatkowych stojących przed przedsiębiorcami w 2020 r.. A miał być to rok niełatwy, czas wprowadzania kolejnych zmian przepisów, z jednej strony ograniczających podatkową biurokrację poprzez cyfryzację i upraszczanie rozliczeń, ale mających również służyć dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego.

Zobacz więcej

ANDRZEJ PIETRASIK, Vistra Poland

Pandemia zmieniła te plany, tymczasowo przestawiając prace Ministerstwa Finansów na zupełnie inne tory. Dla przedsiębiorców ponoszących jej negatywne konsekwencje przygotowano szereg podatkowych rozwiązań „antykryzysowych”. Wydłużono terminy rozliczeń i płatności podatków dochodowych (CIT i PIT) oraz wprowadzono możliwość zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Zapowiedziano również, że organy podatkowe będą przychylniej patrzyły na wnioski o odroczenie płatności podatkowych (np. dotyczących VAT) czy nawet o ich umorzenie. Dziś koronawirus jest – miejmy nadzieję – w odwrocie, następuje powolne odmrażanie gospodarki, a więc już niedługo przyjdzie nam powrócić do tych spraw, które na jakiś czas mogliśmy odłożyć na bok.

Jakie więc kwestie podatkowe mogą być w drugiej połowie roku najtrudniejsze z perspektywy polskiego przedsiębiorcy? Wydaje się, że już za moment znów gorącym tematem będą przepisy dotyczące obligatoryjnego ujawniania tzw. schematów podatkowych (obowiązek ten został w związku z pandemią zawieszony do końca czerwca). Wciąż czekamy na odkładaną w nieskończoność rewolucję w zakresie poboru podatku od płatności transgranicznych. Nadal wiele trudności interpretacyjnych sprawiają też regulacje ograniczające możliwość uwzględniania w kalkulacji podatku ponoszonych kosztów finansowania i kosztów usług obcych. Nie znikają również wątpliwości dotyczące stosowania mechanizmu podzielonej płatności VAT (split payment).

Powyższe kwestie w dalszym ciągu będą wywoływały problemy interpretacyjne. Niedoprecyzowane przepisy i brak orzecznictwa (np. w zakresie raportowania schematów podatkowych) powodują, że na znaczeniu zyskują objaśnienia podatkowe wydawane od kilku lat przez ministra finansów na podstawie ordynacji podatkowej. Objaśnienia te, niebędące przecież źródłem prawa, są często dla przedsiębiorców zagubionych w jego zawiłościach ostatnią deską ratunku, a zastosowanie się do nich może dawać pewną ochronę prawną.

W rankingach krajów o najwyższym poziomie skomplikowania systemu podatkowego Polska już dziś zajmuje wysokie miejsca. Brak pomysłów na głębszą reformę tego systemu w naszym kraju może spowodować, iż w przyszłości wspomniane objaśnienia Ministerstwa Finansów staną się stałym i niezbędnym elementem procesu dokonywania zmian w ustawach podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane