Powrót do rozmów poprawił nastroje na rynku akcji

opublikowano: 13-08-2019, 22:30

Dow Jones odrobił we wtorek niemal całą stratę z poniedziałku i rósł na zamknięciu o 1,4 proc. S&P500 kończył dzień zwyżką o 1,5 proc., a wartość Nasdaq wzrosła o 1,95 proc.

Wtorkowa wiadomość o „produktywnych rozmowach” przedstawicieli administracji USA z władzami Chin w sprawie handlu i zapowiedź ich kontynuacji w najbliższych tygodniach zdecydowanie poprawiły nastroje inwestorów z amerykańskich rynków akcji. Pozytywnym sygnałem była także decyzja o opóźnieniu wprowadzenia cła na import niektórych sprowadzanych z Chin produktów. Prezydent Donald Trump nie ukrywał, że celem było uratowanie sezonu świątecznych zakupów. Drożały akcje detalistów i producentów półprzewodników i elektroniki użytkowej. Apple było w trakcie sesji w dziesiątce najmocniej drożejących spółek z S&P500. Inwestorzy przenosili na rynek akcji pieniądze z „bezpiecznych przystani”. Taniały obligacje i złoto. We wtorek nie sprzyjały im także najnowsze dane makro. Inflacja bazowa była w lipcu najwyższa od sześciu miesięcy, co zachwiało wiarą inwestorów w gotowość Fed do cięcia stóp w najbliższych miesiącach. Rosnąca nadzieja na uniknięcie większego spowolnienia globalnej gospodarki i równoznacznego z tym spadku popytu na ropę spowodowała największy skok ceny surowca od 7 miesięcy.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Popyt dominował we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek IT (2,5 proc.), dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (1,7 proc.) i spółek świadczących usługi telekomunikacyjne (1,5 proc.). Najsłabsze były segmenty uważane za najlepsze w okresach dekoniunktury gospodarczej, czyli nieruchomości (0,2 proc.) i użyteczności publicznej (0,1 proc.). Na zamknięciu drożało 88 proc. spółek z S&P500, czyli tyle samo ile taniało w poniedziałek. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 27. Najmocniej rosły kursy Intela (2,7 proc.), Dow Inc. i UnitedHealth Group (po 2,5 proc.). Apple, które drożało krótko przed zamknięciem handlu o 4,3 proc., na finiszu notowało zerową zmianę kursu. Najsłabiej na tle rynku wyglądały notowania Boeinga (-0,0 proc.) i Pfizera (-0,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane