Powrót do rutynowego handlu

Tadeusz Stasiuk
22-05-2003, 00:00

Nie było kolejnej przełomowej sesji. Po szaleństwie z minionej środy na rynku pozostało tylko wspomnienie. Chęci są, cóż z tego, kiedy brakuje wsparcia kapitału. Ponawiane co jakiś czas próby silniejszego odbicia są albo od razu tłumione zwiększoną podażą, albo hamowane brakiem naśladowców. Swoistym kuriozum jest fakt, że przez większą część dnia rynek kasowy zachowywał się zdecydowanie lepiej od kontraktów. Rezultatem tego był spadek bazy do zaledwie 5 pkt.

W przeciwieństwie do poprzednich sesji, kontrakty otworzyły się powyżej wartości osiągniętej na zamknięciu wcześniejszych notowań. To było miłe, ale zaledwie 1 pkt różnicy nie budził żadnych emocji. Jak się szybko okazało, ostrożność była wskazana. Jeszcze przed rozpoczęciem handlu akcjami, kontrakty zjechały do 1161 pkt. W tym dołku do głosu doszły byki, weryfikując ceny. Popyt był jednak bardzo mizerny i wystarczył jedynie na 5-pkt odreagowanie. Rozjuszyło to z kolei podaż, która zepchnęła czerwcowe kontrakty na WIG20 do poziomu dziennego minimum (zaledwie 1157 pkt).

Wydawało się, że w takich okolicznościach dane makroekonomiczne, jakie dotarły z Eurolandu, dobiją rynek. Paradoksalnie jednak, mimo że były zdecydowanie gorsze od oczekiwań analityków, nie wywołały paniki. Wręcz przeciwnie, znowu pojawił się popyt, dzięki któremu najbardziej popularne kontrakty doszły do 1171 pkt (dzienne maksimum). To było zbyt wiele dla rynku, co wymusiło delikatną przecenę. Potem nastąpił kolejny atak i... cała para poszła w gwizdek, a widmo podwójnego szczytu zajrzało w oczy graczy.

Środowe notowania nie wniosły nic do obrazu rynku — nadal drepczemy w miejscu. Jakby jednak nie patrzeć, miejscówka jest niezła — to połowa świecy na wykresie z poprzedniej środy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powrót do rutynowego handlu