Powrót na ścieżkę ożywienia

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 14-03-2014, 00:00

Pierwsze publikacje za luty potwierdzają wychodzenie gospodarki USA z zimowego letargu: nie tylko silnie wzrosło zatrudnienie, ale doszło też do odbicia w handlu.

Należy jednak pamiętać, że sprzedaż detaliczna nie tylko w styczniu wypadła blado. Uprzednio zrewidowane zostały przecież dane za ostatnie miesiące 2013 r. W rezultacie diametralnie zmieniła się ocena przedświątecznego sezonu handlowego — nie wypadł on dobrze, na co wskazywały pierwotne wartości publikacji, ale jednoznacznie negatywnie.

Dlatego też lutowe odbicie wskaźnika przy jednoczesnej rewizji w dół statystyk dotyczących poprzedniego miesiąca nie w pełni rozwiewa obawy o koniunkturę w handlu. Mimo to Fed nie ma podstaw, by zrezygnować z ograniczenia tempa skupu aktywów o kolejne 10 mld USD na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC. Taki krok zapewne zakończy rajd złota, przerwie stabilizację w notowaniach walut emerging markets i wywinduje dochodowość długu USA.

Brak ewidentnych czynników zagrożenia dla euro powinien ograniczać skalę reakcji w notowaniach eurodolara. EBC nie reaguje na procesy dezinflacyjne, Euroland cieszy się sprzyjającą eurosytuacją w bilansie płatniczym, a pozycjonowanie obrazowane danymi CFTC jest wciąż na neutralnym poziomie.

Efektem takiej kombinacji jest kurs EUR/ USD flirtujący z okrągłą barierą 1,40. Podobna sytuacja wystąpiła już zresztą przed rokiem: odpływający z rynków wschodzących kapitał powracał do strefy euro, a wspólna waluta w przeciwieństwie np. do dolara australijskiego odporna była na wzrost rentowności długu USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powrót na ścieżkę ożywienia