Powrót notowań cukru do zwyżek

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 07-02-2020, 11:05

CUKIER. Na rynku cukru cały czas mocna pozostaje strona popytowa.

Co prawda w ostatnich dniach dynamika zwyżek notowań cukru w USA jest mniejsza, jednak notowania tego surowca nie oddaliły się zbytnio od okolic 15 centów za funt. 

Siła kupujących wynika głównie z problemów z podażą cukru w niektórych kluczowych rejonach uprawy trzciny cukrowej i buraka cukrowego – głównie w Indiach, Tajlandii oraz Unii Europejskiej. Tymczasem popyt na cukier – a także produkowany z cukru etanol – utrzymuje się na wysokim poziomie, co dodatkowo wspomaga stronę popytową. 

Tym samym, notowania cukru nadal mogą mieć paliwo do zwyżek w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach. Warto jednak mieć na uwadze istotny czynnik ograniczający potencjał wzrostowy, a mianowicie fakt, że wyższe ceny cukru mogą zachęcić farmerów m.in. w Brazylii do zwiększania produkcji, co zdarzało się już w ostatnich latach. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane