Powrót siły dolara

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 30-08-2013, 00:00

Amerykańska waluta drugi dzień z rzędu zyskała na wartości. Dolar umocnił się wobec wszystkich walut z grona G-10.

Najsilniej, bo ponad 1 proc. wobec szwedzkiej korony, którą inwestorzy zaczęli wyprzedawać po publikacji słabszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3230, czyli najniższego poziomu od dwóch tygodni. Uważam jednak, że to nie koniec spadków eurodolara. Wraz z rosnącymi napięciami na Bliskim Wschodzie będzie rosła awersja do ryzyka, na czym skorzysta amerykańska waluta. Wczoraj pozytywny wpływ na wartość dolara miały również lepsze od oczekiwań dane z gospodarki. W górę zrewidowano dynamikę PKB za II kwartał, a liczba nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych ponownie spadła. Odczyty te zwiększają prawdopodobieństwo rozpoczęcia zmniejszania skali luzowania ilościowego przez Rezerwę Federalną już na wrześniowym posiedzeniu.

Kurs EUR/PLN wzrastał czwarty dzień z rzędu. Notowania dotarły pod maksimum z tego tygodnia na 4,2950. Złoty jeszcze silniej osłabił się wobec dolara. Kurs USD/PLN dotarł do najwyższego poziomu od sześciu tygodni (3,2380). W kolejnych dniach na wartość złotego może negatywnie oddziaływać dalszy odpływ kapitału z rynku długu państw wschodzących oraz spadki eurodolara. Dzisiejszy, finalny odczyt dynamiki PKB za II kw. bieżącego roku nie powinien wywołać istotnej reakcji w notowaniach par złotowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy