Powrót spadków na koniec tygodnia

Michał Dąbrowski, XTB
opublikowano: 19-02-2016, 16:35

Po nieoczekiwanej poprawie nastrojów w pierwszej części tygodnia, która nastąpiła za sprawą lepszych danych z Chin i ze Stanów Zjednoczonych oraz odbicia cen ropy w związku z działaniami krajów OPEC w celu stabilizacji sytuacji na rynku, obserwujemy dziś powrót do spadków na parkietach na całym świecie.

Niestety obawy o światowy wzrost gospodarczy nie zostały rozwiane, sektor bankowy nie uległ cudownemu ozdrowieniu, a rynek ropy w dalszym ciągu pozostaje niezbilansowany. Nawet ostatnie doniesienia sugerujące zamrożenie produkcji także nie doprowadziły do trwałego rajdu na rynku ropy, co powinno w dalszym ciągu ciążyć spółkom z sektora energetycznego. dzisiaj ropa WTI traci ponad 4% i znajduje się poniżej 30 dolarów za baryłkę. Ruch spadkowy został zapoczątkowany wczoraj po słabych zapasach ropy podanych przez DoE. Wbrew prognozom API - gdzie oczekiwano spadku - oficjalne dane wskazały zwiększenie się zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Ponadto do rekordowych poziomów rosną zapasy destylatów oraz benzyny. Dzisiaj dla notowań surowców istotne mogą okazać się jeszcze dane o liczbie aktywnych wież wiertniczych w USA. Co więcej, wiele firm ze Stanów Zjednoczonych tnie prognozy dotyczące przyszłych zysków oraz sprzedaży, a do tego grona dołączył wczoraj Wal-Mart, czyli jedna z największych korporacji na świecie.

W czasie sesji europejskiej liderem spadków jest niemiecki DAX, który traci około 1,3%. Niewiele radzi sobie również francuski CAC 40, będący prawie 1,2% na minusie oraz brytyjski FTSE 100, który spada o ponad 0,8%. Na tym tle nieco lepiej wygląda główny indeks warszawskiej giełdy WIG 20, który również traci ale tylko trochę ponad 0,3%. Z kolei na Wall Street widzimy kontynuację wczorajszych spadków. S&P 500 oraz Dow Jones są niżej o około 0,3% w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

Dzisiejsze dane o inflacji z USA okazały się być lepsze od oczekiwań. Odczyt bazowy CPI w ujęciu rocznym wyniósł 2,2%, a spodziewano się wyniku na poziomie 2,1%. Z kolei główny odczyt wskazał na inflację równą 1,4% r/r, przy konsensusie wskazującym 1,3%. Wyższe tempo wzrostu poziomu cen zwiększają prawdopodobieństwo utrzymania przez Fed retoryki kilku podwyżek w tym roku, co nie jest najlepszą informacją dla rynków akcyjnych.

Ponadto czynnikiem ryzyka dla parkietów po obu stronach Kanału La Manche wciąż jest „Brexit”, czyli ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Obecnie trwający szczyt w Brukseli na którym toczą się negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a UE, jest nazywany przez wielu komentatorów za spotkanie ostatniej szansy, aczkolwiek już pojawiły się plotki, że w przypadku braku porozumienia wpiątek możliwe, że zostanie zwołane dodatkowe spotkanie w przyszły weekend. Po wczorajszych rozmowach kompromis w dalszym ciągu wisi na włosku, a David Cameron niemalże wprost mówi o tym, iż może w każdej chwili odejść od negocjacyjnego stołu.Eksperci na ten moment oceniają szansę na porozumienie jako 50/50, a niektórzy mówią wprost, iż decyzja będzie swego rodzaju "rzutem monetą". Nawet Kanclerz Niemiec, która jest przez wielu stawiana za przywódcę Europy, Angela Merkel stwierdziła, iż negocjacje będą ciężkie dla wielu, jednak dopóki jest wola, dopóty jest szansa.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, XTB

Polecane