Powrót WIG20 w rejon 2300 pkt.

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 24-08-2021, 18:15

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim rozegrano dzień po dynamicznej zwyżce na sesji poniedziałkowej, która w największym stopniu była podyktowana zachowaniem giełd bazowych.

W efekcie spokojne notowania na świecie wymusiły na Warszawie powielanie ruchów indeksów i rozegranie sesji w wysokiej korelacji z otoczeniem. Bilansem jest solidarne ze światem skonsolidowanie poniedziałkowego wzrostu, które dla Warszawy skończyło się przesunięciem WIG20 o 0,6 procent przy blisko 556 mln złotych obrotu. Niestety połowa zwyżki przypadła na fixingowe przesunięcie, co zawsze niesie pytania o wiarygodność wzrostu zbudowanego zleceniami, które nie trafiły na podaż. Przez większą część sesji rynek powielał zmianę procentową w otoczenia. Dla porównania niemiecki DAX zyskał 0,3 procent – dokładnie tyle, ile WIG20 przed fixingiem - a S&P500 notował wzrost zbliżony do 0,2 procent. W indeksie trudno znaleźć spółkę, która wybiłaby się jednocześnie aktywnością i zmianą procentową. Najbliżej było KGHM. Akcje odpowiedziały na wzrost cen miedzi o 1,2 procent i zyskały 1,9 procent przy 95 mln złotych obrotu. Liderem spadku była spółka Dino, która straciła 3 procent. Oddech rynku w indeksie był pozytywny i na 20 spółek w koszyku wzrost zanotowało 13 walorów. Technicznie patrząc zwyżka WIG20 o 0,6 procent nie zmieniła układu sił na wykresie, ale samo wyniesienie indeksu w rejon 2300 pkt. spowodowało, iż rynek potrzymał poniedziałkowy powrót pod strefę oporów w rejonie 2300 pkt. W efekcie po płytkiej korekcie WIG20 znów jest w grze o wybicie z trendu bocznego, którego symbolicznymi granicami są rejony 2300-2200 pkt. Na chwilę obecną wybicia nie ma i rynek pozostaje w konsolidacji, która organizuje układ sił na wykresie indeksu od przełomu maja i czerwca. Szanse byków jawią się tym razem jako większe, ale korelacja z indeksami światowymi, które w bieżącym tygodniu czekają na wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej na sympozjum w Jackson Hole, nie pozwala oczekiwać wyprzedzania wydarzeń na rynkach bazowych. Niemniej, wraz z powrotem w rejon 2300 pkt. rynek znów staje przed szansą zakończenia przeszło 100-punktowej konsolidacji. Wybicie górą zbuduje potencjał zwyżki WIG20 o szerokości układu i skieruje uwagę graczy na opory w rejonie 2400 pkt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane