Powstaje lista adwokatów dyżurujących w Warszawie podczas EURO 2012

PAP
opublikowano: 04-03-2012, 08:20

Stołeczni adwokaci przygotowują listę obrońców, którzy będą dyżurować podczas EURO 2012 i występować w ewentualnych sprawach dotyczących pseudokibiców. Zgłoszenia mecenasów będą przyjmowane do 9 marca - poinformowała PAP warszawska izba adwokacka.

Celem inicjatywy - jak powiedział dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie mec. Ziemisław Gintowt - jest chęć przyjścia z pomocą ewentualnym sprawcom lub poszkodowanym, także nieznającym języka polskiego, aby mieli ułatwiony dostęp do adwokatów. Lista mecenasów będzie dostępna podczas EURO 2012 dla sądów, prokuratur, policji oraz placówek konsularnych.

"Zgłosić się może każdy mecenas, znajomość języka obcego nie jest wymogiem, ale jeśli w zgłoszeniu zostanie zadeklarowana przez adwokata znajomość takiego języka, to niewątpliwie osoba potrzebująca obrońcy lub pełnomocnika będzie dokonywała wyboru również w oparciu o to kryterium" - zaznaczył mec. Gintowt. Dodał, że w innym przypadku pomoc prawna będzie musiała być udzielana za pośrednictwem tłumacza.

Warunkiem zgłoszenia jest dyspozycyjność adwokata w czasie bezpośrednio poprzedzającym mistrzostwa Europy, podczas ich trwania i bezpośrednio po zakończeniu turnieju, czyli od 4 czerwca do 1 lipca. "Warszawska izba adwokacka liczy 3,1 tys. adwokatów i 2,1 tys. aplikantów; nawet jeśli 10 proc. kolegów będzie chciało się zainteresować tą inicjatywą, to do dyspozycji byłoby ponad 500 osób" - ocenił mec. Gintowt.

Przygotowywana lista ma dotyczyć pomocy adwokackiej w ewentualnych postępowaniach przyspieszonych w Warszawie. "Inicjatywa jest jednak także sygnałem dla kolegów z innych izb adwokackich w Polsce, że trzeba uwzględnić w planach turniej EURO 2012, ale jako dziekan izby warszawskiej mogę zwracać się tylko do kolegów z mojej izby" - zaznaczył mec. Gintowt. Dodał, że pomysł został już przedstawiony na forum Naczelnej Rady Adwokackiej.

Stworzenie listy adwokatów jest jednym z efektów prac działającego od czerwca 2010 r. zespołu stołecznych prawników, w skład którego wchodzą przedstawiciele warszawskich sądów, prokuratur, Komendy Stołecznej Policji oraz adwokatury. Celem tego zespołu jest przygotowanie stołecznego wymiaru sprawiedliwości do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r.

"Współpraca w zespole ma na celu zapewnienie sprawnego postępowania karnego w czasie trwania mistrzostw, także efektywnej realizacji prawa do obrony w warunkach wielości spraw i nacisku na ich pilne załatwianie" - wskazał dziekan warszawskich adwokatów. Zastrzegł jednak, że inicjatywa wynika przede wszystkim z zapobiegliwości. "Chcemy być przygotowani na okoliczność dużej liczby postępowań, nie znaczy to jednak, że spodziewamy się, że faktycznie tych postępowań będzie dużo" - powiedział.

W ostatnich miesiącach w życie weszła nowelizacja 11 ustaw, w tym przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych. Zmiana została przygotowana m.in. w związku z czerwcowym turniejem EURO 2012. W przepisach określono, że sprawy pseudokibiców zakłócających zawody mają być rozpatrywane w trybie przyspieszonym. Nowelizacja wprowadziła także możliwość tzw. rozprawy odmiejscowionej, umożliwiającej sądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w sali rozpraw.

W Warszawie zaplanowane jest rozegranie pięciu meczów EURO 2012 - trzech spotkań grupowych (w tym meczu otwierającego turniej), jednego ćwierćfinału i jednego półfinału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane