Powstaje największa flota aut wodorowych Toyoty

DI, PAP
opublikowano: 19-09-2017, 22:00

W Hamburgu na północy Niemiec powstaje największa na świecie flota samochodów Toyoty napędzanych ogniwami paliwowymi.

Odbiorcą pojazdów jest niemiecki serwis ridesharingowy CleverShuttle, który zamówił 35 egzemplarzy. Otrzymał już 20 samochodów. Serwis korzysta tylko z wodorowych samochodów marki Mirai. CleverShuttle to start-up, który działa od 2016 r. w Berlinie, Lipsku i Monachium.

Zbudowany przez niego system łączenia kierowców firmy z kilkoma klientami poprzez aplikację mobilną działa dzięki innowacyjnemu algorytmowi. Jedną z ważniejszych grup klientów serwisu są pasażerowie pociągów, którzy korzystają z transportu na stację lub ze stacji. Dzięki aplikacji grupa osób, które zmierzają w podobnym kierunku, zostanie przewieziona jednym samochodem. Koszty przejazdu są nawet o 40 proc. niższe.

— Wodór i ogniwa paliwowe stanowią istotną alternatywę dla aut elektrycznych, ale komplementarną wobec nich. W ostatnich miesiącach liczba publicznych stacji tankowania wodoru niemal się podwoiła — powiedział Enak Ferlemann, parlamentarny sekretarz stanu przy ministrze transportu Niemiec. Mirai to średniej wielkości sedan, który zadebiutował w Europie w 2015 r. Jest napędzany ogniwami paliwowymi, które na pokładzie produkują prąd do zasilania silnika elektrycznego o mocy 154 KM. Energia powstaje w wyniku reakcji wodoru i tlenu w obecności katalizatora, a jej jedynym produktem ubocznym jest woda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane