Powstaje park Przemysłowo-Technologiczny Zagłębie

opublikowano: 22-07-2004, 10:41

Na ponad 60 hektarach poprzemysłowych terenów w Będzinie i Czeladzi (Śląskie) powstaje Park Przemysłowo-Technologiczny Zagłębie. Samorządowcy obu miast chcą, aby było to miejsce tworzenia i wdrażania nowych technologii.

Jak poinformowano w czwartek PAP w Urzędzie Miejskim w Będzinie, w myśl podpisanego przez samorządy i lokalne instytucje porozumienia, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie szczegółowy plan rozwoju i regulamin parku, obejmujący m.in. plan zagospodarowania terenu, działań marketingowych oraz kwestie finansowe.

Gotowe jest już studium wykonalności przedsięwzięcia oraz biznesplan i analiza oddziaływania inwestycji na środowisko.

Zgodnie z założeniami, park ma nie tylko udostępniać firmom teren i infrastrukturę do prowadzenia działalności, ale także oferować pomoc i doradztwo w rozwoju firmy oraz asystę we wszystkich dziedzinach: technologii, marketingu, finansów, serwisu itp. Park ma też być miejscem transferu nowych pomysłów do przemysłu oraz promocji firm wysokich technologii.

Wśród sygnatariuszy porozumienia, oprócz samorządów, są publiczne i prywatne szkoły wyższe (m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach), wiodące firmy (np. Koksownia Przyjaźń), przedsiębiorcy oraz właściciele gruntów przyszłego parku, tj. Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń, dysponująca terenami byłych kopalń. Przedsięwzięciem zarządzać będzie Zagłębiowska Agencja Rozwoju SA w Będzinie.

Park Przemysłowo-Technologiczny tworzyć będzie zespół wyodrębnionych nieruchomości w Będzinie i Czeladzi. Będą to cztery kompleksy o łącznej powierzchni 61,6 hektara, z czego w Będzinie 29,96 ha. W Będzinie są to tereny po byłych kopalniach węgla "Grodziec" i "Sosnowiec" oraz po byłej cementowni "Grodziec". Znajdują się na nich obiekty poprzemysłowe. W Czeladzi park obejmie tereny zlikwidowanej kopalni "Saturn".

Uczestniczące w przedsięwzięciu uczelnie i ośrodki naukowe- Uniwersytet Śląski, Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu, Śląska Wyższa Szkoła Informatyki, Wyższa Szkoła Ekonomii oraz Zakład Badań Ochrony Środowiska i Technologii Hutniczych zobowiązały się do udostępniania wyników części swoich badań naukowych dla potrzeb parku. Ich przedstawiciele mają też brać udział we wdrażaniu konkretnych projektów.

Na Śląsku w różnym stadium organizacji lub rozwoju jest już osiem podobnych przedsięwzięć. Wszystkie stawiają sobie za cel m.in. przyciąganie inwestorów, wspieranie przedsiębiorczości i promocję nowych technologii, a niektóre także rewitalizację terenów poprzemysłowych. Jak dotąd jednak żaden z nich nie może pochwalić się sukcesami na większą skalę; kilka jest w trakcie organizacji, w innych nie ma jak dotąd inwestorów.

Przed dwoma tygodniami podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Bytomskiego Parku Przemysłowego. Kilka tygodni wcześniej ruszył technopark w Gliwicach, gdzie zaangażowała się m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

mab/ pwd/ akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powstaje park Przemysłowo-Technologiczny Zagłębie