Powstaje pierwsza w Polsce szkoła pasywna

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 27-01-2012, 00:00

Budynek ogrzewany ciepłem emitowanym przez sprzęty i uczące się w nim dzieci to nie science fiction. W Budzowie budują pierwszą w Polsce pasywną szkołę.

Nowością nie tylko w Polsce, ale także w Europie są pasywne budynki użyteczności publicznej — szkoły, przedszkola, a nawet kościoły. Jedno z pierwszych przedszkoli pasywnych powstało w niemieckiej miejscowości Dorpen. Również w Niemczech zbudowano pierwszą pasywną szkołę — Freie Waldorfschule w Bremen-Sebaldsbrück oddano do użytku w 2001 r. To były inspiracje dla projektu pierwszej szkoły pasywnej w Polsce.

Projekt pierwszej w Polsce szkoły pasywnej powstał w pracowni Bończa Studio.
Projekt pierwszej w Polsce szkoły pasywnej powstał w pracowni Bończa Studio.
None
None

Stoszowice to niewielka gmina na Dolnym Śląsku, jedna z najbiedniejszych w kraju. Wójt Marek Janikowski, zainspirowany projektami niemieckich szkół pasywnych i zachęcony wizją dużych oszczędności w skromnym budżecie, postanowił wybudować pasywną szkołę dla dzieci z gminy. Projekt szkoły powstał w pracowni Bończa Studio z Sierczy koło Wieliczki, a generalnym wykonawcą jest spółka Budostal 2. W sześciu salach lekcyjnych mieszczących się w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni około 800 mkw. już prawdopodobnie od najbliższego roku szkolnego zasiądzie 180 uczniów.

Na parterze szkoły znajdą się świetlica, jadalnia z zapleczem do przygotowywania posiłków, pokój nauczycielski, szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze zaplanowano sześć sal lekcyjnych. Obecnie kończone są prace na dachu. W szkole zastosowane będą nowoczesne technologie, m.in. pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a docelowo także fotowoltanika. W budynku powstanie także indywidualna biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Więcej przeczytasz w specjalnym dodatku PB Weekend lub  tutaj>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA SIELIWIERSTOW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane