Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego warszawskiej Woli

Patrycja Otto
opublikowano: 04-09-2001, 00:00

Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego warszawskiej Woli

Dopiero w tym roku powstanie pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na terenie Woli. Nie przeszkadza to jednak władzom dzielnicy w planowaniu rozwoju i nowych inwestycji w dzielnicy. Oprócz obiektów mieszkaniowych, biurowych i handlowo- -usługowych, na Woli powstanie Panorama Powstania Warszawskiego oraz Wolski Zespół Zabytków.

Wola jest dzielnicą, w której dokonują się dynamiczne zmiany. Oprócz budownictwa mieszkaniowego i biurowego prowadzone są w tym rejonie Warszawy także poważne inwestycje drogowe. Jednak najważniejsze działania, które doprowadzą do powstania ostatecznej wizji Woli, wiążą się z opracowaniem planów zagospodarowania przestrzennego dla całej dzielnicy.

Podziemny pasaż

Obecnie trwają ostatnie prace nad jednym z większych planów zagospodarowania przestrzennego, który obejmie ulice Towarową, Okopową oraz część Powązkowskiej. Tworzony od prawie 2 lat plan zostanie w najbliższych dniach przedstawiony w gminie. Oznacza to, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony i zacznie obowiązywać. Będzie to pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na terenie Woli. Prace nad pozostałymi planami są na różnym etapie zaawansowania, w większości czekają na opinię Konserwatora Zabytków. Zdaniem władz dzielnicy, jest szansa, że po jego zatwierdzeniu granica centrum wielkiej Warszawy powinna się przenieść z ulicy Jana Pawła II w kierunku zachodnim.

— Dlatego na tym obszarze przewidujemy liczne inwestycje, także komunikacyjne. Na linii ul. Towarowa-rondo Babka, zwłaszcza w części wschodniej ciągu komunikacyjnego, zakładamy powstanie 11 wysokich budynków biurowych, hoteli i apartamentowców. W części zachodniej natomiast przewidujemy nieco niższą zabudowę, ale również przeznaczoną na cele handlowe, bankowe, biurowe i mieszkaniowe — mówi Jacek Bobrowski, dyrektor Zarządu Dzielnicy Wola Gminy Warszawa Centrum.

Ważnym elementem tego planu zagospodarowania przestrzennego jest przełożenie ulicy Okopowej z części zachodniej na wschodnią, łącznie z przełożeniem torów tramwajowych. Stara część ulicy ma zostać zagospodarowana jako pasaż wolski. W ten sposób zostaną wygospodarowane kolejne olbrzymie tereny inwestycyjne wzdłuż ulicy Okopowej.

Jak twierdzi Jacek Bobrowski, urząd zamierza doprowadzić do poprawienia skrzyżowania ulic Solidarności i Towarowej. Według projektu ma powstać tam duże, czteropasmowe rondo.

— Chcemy także utworzyć bezkolizyjny przejazd ulicą Towarową nad Solidarności oraz wybudować podziemny, tunelowy wjazd od ulicy Leszno do Solidarności. Poza tym planujemy na olbrzymim skrzyżowaniu utworzyć podziemny wolski pasaż na około 2 tys. pawilonów usługowych — wyjaśnia Jacek Bobrowski.

Władze dzielnicy proponują też, aby w rejonie Powązkowskiej zbudować podziemny tunel na wysokości kościoła. Pozwoli to na utworzenie nad nim zamkniętego dla ruchu placu z bezpiecznym przejściem dla pieszych.

— Zachowamy istniejące tam pawilony handlowe, ale w zmienionym kształcie, odpowiadającym nowym rozwiązaniom. Oprócz tego obszar od ulicy Powązkowskiej w kierunku północnym chcielibyśmy zagospodarować zabudową mieszkaniową, usługowo-biurową z wysokimi budynkami, zwłaszcza na granicy Woli i Żoliborza. Zresztą takie możliwości przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony mieszkańcom — podaje Jacek Bobrowski.

Obecnie trwają intensywne prace nad miejscowym planem dla ulicy Czystej. Niedawno w tej okolicy oddano do użytku Centrum Wystawiennicze Expo 21. Władze dzielnicy wraz z Zarządem Dróg Miejskich planują usprawnienie w tym miejscu infrastruktury drogowej i ulepszenie dojazdu do obiektu. Zdaniem Jacka Bobrowskiego, prace te wystarczą, by zachęcić firmy do inwestowania na tym terenie.

W opracowywanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jako rozwojowe postrzegane są także rejony ulic Pańskiej, Żelaznej, Wolskiej, Czystej i Odolany.

Nowe mieszkania

Jak przekonują władze dzielnicy, oprócz pozyskiwania inwestorów zależy im także na osiedlaniu się nowych mieszkańców.

— Wskazaliśmy ostatnio kilka bardzo atrakcyjnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Działkę 1,5 ha na Okopowej przy Kolskiej, która może zostać wykorzystana przez inwestora pod budowę około 450 lokali, oraz dwa grunty pod TBS-y. Pierwszy przy ulicy Obozowej i Bandery na około 200 mieszkań, drugi przy ulicy Stanisława, gdzie niedługo będzie realizowany budynek z 25 mieszkaniami — wylicza Jacek Bobrowski.

Pod budownictwo komunalne została na razie wydzielona między innymi 2-hektarowa działka w zachodniej części ulicy Powązkowskiej, gdzie etapami powstanie wielkie osiedle mieszkaniowe na blisko 500 lokali.

Poza tym niedługo zostanie rozstrzygnięty przetarg na budownictwo mieszkaniowe w rejonie ulic Sowińskiego i Olbrachta. Na działce o wielkości 2 ha mają powstać przede wszystkim domki jednorodzinne w zabudowie zwartej, szeregowej. Ceny gruntów na terenie Woli są porównywalne z tymi na pozostałym obszarze Warszawy. Wahają się w granicy 200-400 USD (0,86-1,7 tys. zł). Jednak w okolicy ul. Okopowej cena jest dwukrotnie wyższa.

— Pracujemy także nad opracowywaniem planów przestrzennych związanych z ochroną środowiska. Zakładają one między innymi ustawienie nowych latarni w parku Księcia Janusza w celu zwiększenia bezpieczeństwa. W parku Sowińskiego zagospodarowany zostanie amfiteatr. Prace rozpoczną się już we wrześniu, a zakończą się pod koniec roku — mówi Jacek Bobrowski.

Wajda i zabytki

Na terenie Woli powstaną dwie inwestycje, które z pewnością będą wyróżniały tę dzielnicę na tle innych. Chodzi mianowicie o Panoramę Powstania Warszawskiego oraz o Wolski Zespół Zabytków.

Pierwsza inwestycja powstanie na terenie Starej Gazowni, gdzie utworzone zostanie również muzeum przemysłowo-techniczne. Pomysłodawcą tego projektu jest Andrzej Wajda.

— Jego koszt wyniesie około 16 mln USD. Środki będą pochodziły głównie od Polonii. Wsparcie ze strony dzielnicy będzie polegało na dostosowaniu miejscowego planu do możliwości postawienia tego obiektu oraz wybudowaniu drogi umożliwiającej dojazd do panoramy. Będziemy także promotorami inwestycji. Mamy nadzieję, że dzięki niej uda nam się nadać nowy charakter przemysłowej dzielnicy — dodaje Jacek Bobrowski.

Oprócz tego na terenie parku Moczydło powstanie Wolski Zespól Zabytków. Niewątpliwie największą atrakcję będzie stanowił stary, kilkunastometrowy Wiatrak Koźlak. Obok niego zostanie postawiona stara zabytkowa Karczma ze Skierniewic, Dom Młynarza, Kuźnia oraz ule.

— Po długich negocjacjach udało nam się porozumieć w tej sprawie ze sponsorami oraz wyznaczyć na początek września termin finalizowania umów. Prace przygotowawcze zakończymy prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Wiosną, jako pierwsza, stanie Karczma, potem wiatrak i reszta obiektów. Sukces władz dzielnicy w tym przedsięwzięciu polega na tym, że nie wymaga ono angażowania środków własnych gminy — informuje Jacek Bobrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego warszawskiej Woli