Powstał Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny

DI, PAP
opublikowano: 15-02-2008, 20:35

Platforma współpracy pomiędzy światem nauki a  światem biznesu z dziedziny motoryzacji - tak określają powołany w piątek w  Poznaniu Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny jego organizatorzy z Nickel Technology Park Poznań (NTPP).

"Rozwijające się partnerstwo działalności prywatno-publicznej firm przemysłu motoryzacyjnego, uczelni, administracji państwowej i samorządowej - ma na celu efektywniejsze wykorzystanie funduszy strukturalnych i realizacje innowacyjnych projektów w wielkopolskiej branży motoryzacyjnej" - powiedział Szymon Schmidt z NTPP.

Na piątkowej na konferencji prasowej Schmidt przedstawił organizację Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego, jego zadania i plany.

W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele instytucji: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz poznańskie uczelnie: Akademia Ekonomiczna i Politechnika Poznańska.

"Organizacja ma skupiać wszystkich producentów, wszystkie podmioty gospodarcze, wszystkie instytucje naukowo-badawcze związane z motoryzacją. Wszystko to, aby wytworzyć wzajemną sieć, która będzie wspomagała funkcjonowanie tych przedsiębiorstw i podnosiła na coraz wyższy poziom produkcję i usługi, które te przedsiębiorstwa oferują" - powiedział prof. Marek Rekowski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Dziekan wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, dr Marek Idzior, zapewnił, że jego uczelnia jest doskonale przygotowana do podejmowania działań naukowo-badawczych.

Wielkopolska inicjatywa jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. Docelowo ma skupić znaczną większość firm motoryzacyjnych z regionu i wzmocnić ich konkurencyjność.

Wielkopolski przemysł motoryzacyjny rozwija się dzięki m.in. fabrykom Volkswagen Poznań oraz Solaris Bus and Coach z podpoznańskiego Bolechowa.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane