Powstał związek polskich centrów danych

PAP
opublikowano: 12-09-2016, 16:29

Działające w Polsce ośrodki przetwarzania danych powołały organizację branżową, która ma reprezentować ich interesy i dbać o wizerunek tego sektora gospodarki.

Związek pod nazwą Polish Data Center Association (PDCA) skupia największe polskie centra danych: Talex, Infomex, Tauron, Beyond.pl, Onet, 3S Data Center, DCPG, ATM, Sinersio Polska, WCSS oraz Polcom. To pierwsza organizacja tego środowiska w Polsce. Tworzące ją firmy posiadają łącznie prawie 9,1 tys. szaf RACK (standardowe szafy teleinformatyczne, stosowane m.in. w serwerowniach komputerowych), co stanowi ok. 64 proc. wykorzystywanej w Polsce przestrzeni serwerowej.

Bloomberg

Prezesem związku został Jacek Szczepanek, który pełnił funkcje menedżerskie w branży IT, finansów i telekomunikacji i był członkiem rad nadzorczych spółek takich jak Elektrobudowa, Ster-Projekt, PZU NFI Management, KFA. Według prezesa PDCA, rozwój sektora przetwarzania danych w Polsce ma duży wpływ na całą polską gospodarkę.

- Korzystanie z profesjonalnych usług data center przestało być luksusem dla wąskiej grupy firm, opierających swój biznes na technologii - jak operatorzy telekomunikacyjni, platformy internetowe czy banki. Firmy, zamiast decydować się na zakup własnych serwerów oraz innego sprzętu, wybierają cloud computing, ponieważ pozwala im to na realną optymalizację kosztów inwestycyjnych - tłumaczy Jacek Szczepanek.

Rozwój usług w tym zakresie wynika m.in. z faktu, że tylko niewielki procent przedsiębiorstw na polskim rynku może sobie indywidualnie pozwolić na inwestycje w sprzęt i bezpieczeństwo IT na poziomie, jaki może otrzymać korzystając z usług nowoczesnych data center. 

Celem Polish Data Center Association jest dbanie o interesy polskich ośrodków przetwarzania danych oraz zachęcanie firm i instytucji państwowych do rozwoju z wykorzystaniem usług data center. Związek chce osiągnąć ten cel poprzez budowanie pozytywnego wizerunku tego sektora usług oraz aktywne działania edukacyjne dotyczące rozwiązań budowanych w oparciu o ośrodki przetwarzania danych, jak np. chmura obliczeniowa, ochrona danych czy cyberbezpieczeństwo.

PDCA chce zachęcać polskie firmy i instytucje państwowe do korzystania z outsourcingu IT w data center. 

- Musimy pamiętać, że realizacja usług data center w oparciu o polskie zasoby ludzkie, technologiczne i energetyczne ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszej gospodarki. Właśnie dlatego jednym z naszych celów jest także wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw data center na konkurencyjnych rynkach zewnętrznych oraz w stosunku do międzynarodowych dostawców oprogramowania, świadczących swoje usługi w Polsce – podkreślił Jacek Szczepanek. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane