Powstało ukraińsko-szwajcarsko-rosyjskie przedsiębiorstwo gazowe

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 02-02-2006, 21:15

W Kijowie podpisano akt założycielski firmy mającej rozprowadzać gaz na terenie Ukrainy. Stworzyły ją ukraiński "Naftohaz" i szwajcarsko-rosyjska spółka "RosUkrEnergo".

W Kijowie podpisano akt założycielski firmy mającej rozprowadzać gaz na terenie Ukrainy. Stworzyły ją ukraiński "Naftohaz" i szwajcarsko-rosyjska spółka "RosUkrEnergo".

Do 2010 roku Ukraina będzie kupować zmieszany rosyjski i azjatycki gaz po 95 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Powstanie nowego wspólnego przedsiębiorstwa do 1 lutego przewidywała zawarta na początku stycznia ugoda gazowa z Rosją.

Udziały w nowej spółce nazwanej "UkrHaz-Energo" podzielono pół na pół między "Naftohazem" i "RosUkrEnergo". Fundusz statutowy wyniesie 5 milionów hrywien czyli milion dolarów.

Media ujawniły, ze opóźnienie z podpisaniem dokumentów wynikało z tego, że ukraińskie władze domagały się gwarancji utrzymania ceny 95 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu na pięć lat.

Wybór partnera dla ukraińskiego "Naftohazu" skrytykowało wielu polityków i ekspertów. Według nich, "RosUkrEnergo" to tajemniczy pośrednik , o nieprzejrzystym działaniu i strukturze właścicieli.

Prezydent Wiktor Juszczenko zapewniał jednak, że Służba Bezpieczeństwa nie zgłosiła zastrzeżeń do "RosUkrEnergo". Tłumaczył tez, że to jedyna firma mająca licencję na tranzyt przez terytorium Rosji turkmeńskiego gazu na Ukrainę. Zgodę na utworzenie wspólnej spółki wydał też ukraiński komitet antymonopolowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane