Powstanie fińska odnoga Gazociągu Północnego - media

(Marek Druś)
opublikowano: 11-12-2006, 16:47

Fiński system gazociągów ma być połączony z Gazociągiem Północnym - podała w poniedziałek fińska agencja informacyjna FNB. Połączenie nastąpi na terenie tzw. Przesmyku Karelskiego w okolicach Wyborga, przed wprowadzeniem gazociągu do morza.

Fiński system gazociągów ma być połączony z Gazociągiem Północnym - podała w poniedziałek fińska agencja informacyjna FNB. Połączenie nastąpi na terenie tzw. Przesmyku Karelskiego w okolicach Wyborga, przed wprowadzeniem gazociągu do morza.

Inwestorem ma być spółka Gasum Oy, główny operator fińskich gazociągów oraz dostawca gazu rosyjskiego na rynek fiński. Gasum dysponuje w tym rejonie rurociągiem transportującym gaz ze źródeł rosyjskich, a fińska odnoga Gazociągu Północnego zostanie z nim połączona.

Dyrektor Gasum Oy Antero Jannes wyjaśnił na antenie fińskiego radia YLE, że decyzja o przyłączeniu się do Gazociągu Północnego podyktowana jest rosnącym zapotrzebowaniem na gaz w Finlandii. Np. fiński koncern paliwowy Neste Oil np. planuje produkcję paliwa dla silników diesla w oparciu o gaz ziemny. Ponadto przewiduje się rozpoczęcie budowy w 2007 r. dwóch dużych elektrowni gazowych w Espoo i w Turku.

Według Jannesa, inwestycja pozwoli na zwiększenie importu rosyjskiego gazu, który pokrywa ok. 11 proc. ogółu zużywanej w kraju energii. Po uruchomieniu fińskiej odnogi Gazociągu Północnego będzie to 13 proc.

Finlandia sprowadza z Rosji 59 proc. energii elektrycznej, 84 proc. ropy, 84 proc. węgla i 100 proc. gazu.

Finowie postawili na rozwój energetyki jądrowej. W kraju istnieją dwie siłownie atomowe w Okiluoto i w Loviisa, w których pracują 4 reaktory. Dostarczają one ponad 26 proc. energii elektrycznej potrzebnej krajowi. W budowie jest piąty reaktor, oparty na technologii niemiecko-francuskiej. Jednak prace przy nim poważnie się opóźniają. Przewiduje się już budowę kolejnego, szóstego reaktora.

Gasum, który ma wybudować fińskie połączenie z Gazociągiem Północnym jest spółką, w której 25 proc. udziałów ma Gazprom, a 20 proc. E.On Ruhrgas AG - niemiecki współinwestor podmorskiego gazociągu. Pozostałe udziały należą do fińskiej spółki energetycznej Fortum Oy oraz do rządu fińskiego.

Michał Haykowski

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane