Powstanie kolejowe połączenie Świnoujście-Ahlbeck

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 15:03

W poniedziałek w Świnoujściu władze samorządowe podpisały z Usedomer Baderbahn GmbH (Uznamską Koleją Uzdrowiskową) list intencyjny w sprawie przedłużenia połączenia kolejowego od niemieckiej stacji Ahlbeck do Świnoujścia.

W poniedziałek w Świnoujściu władze samorządowe podpisały z Usedomer Baderbahn GmbH (Uznamską Koleją Uzdrowiskową) list intencyjny w sprawie przedłużenia połączenia kolejowego od niemieckiej stacji Ahlbeck do Świnoujścia.

    Strony zakładają, że pierwszy etap inwestycji, który obejmie m.in. budowę kilkukilometrowego odcinka torów od granicy polsko-niemieckiej do centrum Świnoujścia, ma być zakończony za 2 lata. Jej koszty (w tym zakup gruntów czy budowa małej stacji) w całości poniesie strona niemiecka.

    "Świnoujście nie posiada obecnie połączenia z siecią kolejową funkcjonującą po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Linia kolei UBB kończy swój bieg na stacji Ahlbeck-Granica, w związku z czym turyści niemieccy, chcący odwiedzić Świnoujście, mają utrudniony dostęp do centrum miasta" - powiedział PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus.

    Dodał, że "dzięki przedłużeniu UBB o kilka kilometrów także mieszkańcy i turyści przebywający w Świnoujściu będą mieli możliwość odwiedzenia wielu interesujących miejsc po niemieckiej stronie wyspy".

    Realizacja tego projektu pozwoli na włączenie największego ośrodka miejskiego na wyspie Uznam, jakim jest Świnoujście, do niemieckiej i europejskiej sieci kolejowej - dodał Karelus. Podkreślił, że "strony są przekonane, że przedłużenie linii kolejowej do Świnoujścia, a następnie w kierunku Garz, będzie silnym impulsem rozwoju gospodarczego miasta, głównie turystyki"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane