POWT-Sejm przyjął uchwałę wzywającą RPP do zmiany polit.

15-03-2002, 09:53

WARSZAWA (Reuters) - Sejm przyjął w czwartek uchwałę, w której wzywa Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżania stóp procentowych i rezygancji z dotychczasowej polityki.

Za przyjęciem uchwały głosowało 304 posłów, przeciwko 104, a 17 się wstrzymało.

"Sejm (...) oczekuje zmian dotychczasowej polityki, która wywiera negatywny wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego i utrudnia walkę z bezrobociem" - głosi projekt uchwały.

Uchwała została zgłoszona przez część parlamentarzystów, którzy chcieli, by Sejm wyraził swoją opinię na teamt polityki prowadzonej przez RPP i wzywał do obniżenia stóp procentowych.

Miało to być wyrazem ich niepokoju, że stopy procentowe utrzymywane są na zbyt wysokim poziomie.

Gdy na ostatnim lutowym posiedzeniu Rada pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, premier uznał tę decyzję za rozczarowującą.

Politycy naciskają wciąż na RPP, by ta obniżyła stopy procentowe. RPP, która stoi na straży inflacji odpowiada jednak, że nie można dokynywać redukcji zbyt szybko. W zeszłym roku stopy zostały zmniejszone o łącznie 750 punktów bazowych, a w styczniu tego roku RPP obniżyła je po raz kolejny.

Główna stopa wynosi obecnie 10 procent.

Część polityków, rozczarowna posunięciami Rady chce dokonać zmian w Ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP) między innymi poszerzając jej skład (obecnie 10-osób) oraz czyniąc ją odpowiedzialną za wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem.

Konflikt między rządem a Radą przyciągnął też uwagę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ostrzegł, że polityczne próby ograniczenia niezależności banku centralnego, mogą grozić destabilizacją gospodarki, a także skutkować spadkiem zaufania inwestorów.

Przeciwko ograniczeniu niezależności Rady opowiedział się również prezydent Aleksander Kwaśniewski, twierdząc iż znaczące zmiany w ustawie o NBP nie mogą liczyć na jego poparcie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWT-Sejm przyjął uchwałę wzywającą RPP do zmiany polit.