POWT-WYWIAD-MinFin proponuje zmniejszyć wydatki o 7,5mld zł

opublikowano: 19-06-2001, 09:31

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie wydatków budżetowych o około 7-7,5 miliarda złotych, lub zwiększenie deficytu budżetowego, powiedziała w poniedziałek Reuterowi wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetu państwa zwiększył się maju o 1,96 miliarda złotych i w okresie styczeń-maj osiągnął 20,39 miliarda złotych, czyli 99,3 procent zaplanowanego na cały rok.

"Wyniki budżetu są paskudne, ale sytuacja powinna się zacząć poprawiać w nadchodzących miesiącach. Deficyt jako część rocznego planu będzie się zmniejszać" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

"Kończą się bowiem zwroty z podatków, a płatnicy podatku dochodowego zaczynają wchodzić w wyższe progi podatkowe" - dodała wiceminister finansów.

Wiceminister Wasilewska-Trenkner powiedziała również, że nie wiadomo, czy obecna skala "dziury w budżecie" wymusi zwiększenie szacunków rządu odnośnie zakładanego deficytu budżetowego na 2001 roku, ale decyzja ta powinna być podjęta jak najszybciej.

"Decyzja w tej sprawie (zwiększenia deficytu budżetowego) będzie trudna. Zdania wewnątrz rządu są na ten temat podzielone" - dodała.

"Według naszych szacunków zabraknąć może około 7-7,5 miliarda złotych po stronie dochodów. Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie wydatków, ale jest to trudna decyzja i politycznie i ekonomicznie" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Dodatkowo w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nie najlepsze dane dotyczące wzrostu inflacji. W maju, licząc rok do roku wyniosła ona 6,9 procent wobec 6,6 procent w kwietniu.

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali inflację na poziomie 6,6 procent w maju, a Ministerstwo Finansów spodziewało się jej na poziomie 6,7-6,8 procent.

"Z punktu widzenia budżetu, obniżka stóp procentowych byłaby korzystana. Nie wiem jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Dzisiejsze dane nie są niestety argumentem za redukcją" - uważa wiceminister finansów.

RPP decyzję o ewentualnej obniżce stóp procentowych może podjąć ma swoim najbliższym posiedzeniu 26-27 czerwca.

((Marcin Grajewski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWT-WYWIAD-MinFin proponuje zmniejszyć wydatki o 7,5mld zł