POWT-WYWIAD-Wzrost wydatków w 2003 szkodzi wiarygodności rządu

Wojciech Surmacz
opublikowano: 20-09-2002, 08:15

Marta Karpińska

WARSZAWA (Reuters) - Planowane przez rząd realnie wyższe wydatki budżetu w 2003 roku mogą uderzyć w wiarygodność planów fiskalnych rządu i spowodować, że polityka monetarna będzie nadal bardzo ostrożna, powiedział w czwartek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusław Grabowski.

"Oznaczałoby to całkowite załamanie wiarygodności średnio-i długookresowych planów fiskalnych rządu. (...) Jakakolwiek strategia przewidująca nawet zacieśnienie polityki fiskalnej nie byłaby wtedy z oczywistych względów brana pod uwagę przez twórców polityki monetarnej" - powiedział Grabowski.

Grabowski skomentował w ten sposób przedstawione w czwartek propozycje ministra finansów.

W porannym wystąpieniu radiowym Grzegorz Kołodko powiedział, że rząd zmniejszy co prawda poziom deficytu budżetowego w 2003 roku do 38,7 miliarda złotych z 40 milionów w 2002, jednak zapowiedział on również, że wydatki w ujęciu realnym mają zwiększyć się o 2,4 procent.

Jest to ponad dwukrotny wzrost względem tego co proponował poprzedni minister Marek Belka.

"Jest bardzo niepokojące, że tak łatwo odchodzi się od zapowiedzianej przez rząd strategii kontrolowania deficytu finansów publicznych poprzez ograniczanie dynamiki wydatków" - powiedział Reuterowi w telefonicznym wywiadzie Grabowski.

To podważenie wiarygodności polityki fiskalnej rządu w perspektywie średnio- i długoterminowej, dodał Grabowski.

W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł rząd Polski, że warunkiem utrzymania wiarygodności polityki fiskalnej jest wypełnienie planów utrzymania reżimu kontroli wydatków.

Poprzedni minister finansów Marek Belka wprowadził zasadę, według której wydatki budżetowe miały rosnąć o przewidywany poziom inflacji plus jeden procent. Oznaczało to odejście od bezpośredniego ustalania poziomu deficytu na rzecz kontroli wydatków.

Jego zdaniem taka sytuacja może wymusić na Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) prowadzenie ostrożniejszej polityki monetarnej.

Grabowski powiedział również, że mniejsza wiarygodność planów fiskalnych rządu może spowodować negatywną reakcję inwestorów, którzy kupują polskie papiery dłużne w nadziei, że rząd będzie prowadził wiarygodną politykę dostosowania poziomu deficytu fiskalnego do wymogów strefy euro.

"Przede wszystkim inwestorzy nie będą uznawali za wiarygodne średnio-i długookresowe plany fiskalne, przewidujące zacieśnianie polityki budżetowej. W związku z tym stopy długookresowe mogą być wyższe" - powiedział Grabowski.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Surmacz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWT-WYWIAD-Wzrost wydatków w 2003 szkodzi wiarygodności rządu