POWTÓRZONA-Rząd nie rozważa dewaluacji złotego

ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.
opublikowano: 08-07-2002, 09:59

WARSZAWA (Reuters) - Rząd, w którym nowym ministrem finansów został Grzegorz Kołodko nie rozważa przeprowadzenia dewaluacji złotego, powiedział w sobotę premier Leszek Miller.

"Na razie rząd nie rozmawiał o dewaluacji, ale liczą się poglądy rządu, a nie jednego ministra, choć poglądy ministra finansów są istotne" - powiedział dziennikarzom premier.

Obawy o możliwość zdewaluowania polskiej waluty pojawiły się po sejmowej wypowiedzi wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner.

Poinformowała ona bowiem, że przesłany do NBP przez ministra finansów list zawiera propozycję rozważenia przeprowadzenia dewaluacji i wprowadzenia ograniczonego korytarza wahań kursu polskiej waluty.

Bank centralny natychmiast stanowczo zdementował informację jakoby prowadzone były w tej sprawie jakiekolwiek rozmowy.

Dotychczas Narodowy Bank Polski (NBP) odrzucał wszelkie próby interwencji na rynku walutowym, ale zgodził się na stworzenie z rządem wspólnej komisji, która miałaby opracować strategie działań na rynku walutowym mającym przygotować Polskę do wejścia do strefy euro.

Od dłuższego czasu rząd wzywa bank centralny, aby ten zrewidował prowadzoną politykę walutową i pomógł w osłabieniu kursu polskiej waluty. Inwestorzy obawiają się, że wraz z objęciem stanowiska przez Grzogorza Kołodkę naciski te mogą się nasilić.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWTÓRZONA-Rząd nie rozważa dewaluacji złotego